X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rolls-Royce wchodzi w energetykę jądrową. Dofinansowanie od rządu Zjednoczonego Królestwa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 07:30
Wielka Brytania przeznaczyła 210 mln funtów aby pomóc firmie Rolls-Royce w budowie pierwszego w kraju małego modułowego reaktora jądrowego. Inwestycja jest elementem dążenia do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Jonathan Weiss

Osiągnięcie tego celu do 2050 r. będzie wymagało ogromnego wzrostu produkcji energii niskoemisyjnej, takiej jak energia wiatrowa, słoneczna i jądrowa, ale nowe projekty jądrowe na dużą skalę mają problemy z finansowaniem.

- Małe reaktory modułowe (ang. SMR) oferują ekscytujące możliwości obniżenia kosztów i szybszej budowy, zapewniając, że będziemy mogli dostarczyć czystą energię elektryczną do domów ludzi i jeszcze bardziej ograniczyć nasze już malejące zużycie lotnych paliw kopalnych - powiedział sekretarz ds. biznesu i energii Kwasi Kwarteng.

Czytaj także:
shutt fabryka samochód 1200.jpg
Samochody towarem deficytowym. ''Przemysłowi grozi zapaść, załamanie się łańcucha dostaw''

Wielka Brytania zamierza również zwiększyć liczbę miejsc pracy związanych z czystymi technologiami w ramach tzw. zielonej rewolucji przemysłowej i oświadczyła, że stara się zmniejszyć zależność od paliw kopalnych w obliczu globalnego wzrostu cen gazu.

Tegoroczny drastyczny wzrost cen gazu doprowadził do bankructwa kilku brytyjskich małych dostawców energii. Reaktory SMR mogą być produkowane w fabrykach, a ich części są na tyle małe, że można je przewozić ciężarówkami i barkami oraz montować znacznie szybciej i taniej niż reaktory wielkoskalowe.

Finansowanie umożliwi podjęcie kolejnych kroków w brytyjskim procesie regulacji energetyki jądrowej i zidentyfikować miejsca, w których mini elektrownie jądrowe mogłyby zostać wdrożone.

Rolls Royce Group, BNF Resources UK Limited i Exelon Generation Limited zainwestują 195 mln funtów w Rolls-Royce SMR Ltd., spółkę specjalnego przeznaczenia, w ciągu trzech lat. Grupa Rolls-Royce będzie posiadać około 80 proc. udziałów w Rolls-Royce SMR po zakończeniu procesu pozyskiwania kapitału. Firma może stworzyć do 40 000 nowych miejsc pracy.

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib


CZYTAJ TAKŻE:


Czytaj także

Niemcy trują na potęgę, a będą truć jeszcze bardziej. Zatrważające dane

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 09:24
Niemieckie emisje z produkcji energii elektrycznej wzrosły w pierwszej połowie 2021 roku o jedną czwartą, czyli 21 mln ton. Emisje z elektrowni gazowych wzrosły o 15 proc., z elektrowni węglowych o 36 proc., a z elektrowni na węgiel kamienny o 44 proc. Czy Niemcy już zostali największym trucicielem Europy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga energia albo katastrofa klimatyczna. Analitycy o cenach emisji CO2

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 09:40
Utrzymanie cen emisji CO2 na poziomie 30 euro do 2025 r. będzie oznaczało realizację scenariusza powolnej dekarbonizacji - stwierdza w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów na efektywną transformację pozwolą kwoty rzędu 60 i 120 euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta "Die Welt" przyznaje rację krytykom Nord Stream 2. "Rosja stosuje szantaż, przed którym ostrzegali"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 15:19
"Moskwa coraz wyraźniej daje do zrozumienia, że może rozwiązać problemy Europy z gazem, jeśli Bruksela zmieni swoją politykę wobec Rosji. Jest to rodzaj szantażu, przed którym ostrzegali krytycy gazociągu Nord Stream 2" - pisze komentator dziennika "Die Welt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rynek musi być wolny od spekulacji". KE wszczęła dochodzenie w sprawie wzrostu cen energii

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 13:40
W Rzymie rozpoczął się Szczyt G20, czyli grupy najpotężniejszych gospodarczo państw świata. Wśród tematów dwudniowych obrad znalazły się: walka ze zmianami klimatycznymi oraz z pandemią COVID-19, pobudzanie wzrostu gospodarczego oraz gwałtowny wzrost cen energii na świecie. Ten ostatni temat dotyczy także Unii Europejskiej. Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w tej sprawie. - To jest odpowiedź na apele grupy ponad 40 europosłów, w tym 14 z Polski - powiedziała w audycji "W samo południe" Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
rozwiń zwiń