X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zagraniczne firmy inwestują w naszym kraju długoterminowo. Stopień reinwestycji wynosi 52 proc.

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 15:15
Ponad połowę wypracowanego dochodu w Polsce zagraniczne firmy reinwestowały. W sumie to 44 mld zł - wynika z opublikowanego raportu Grant Thornton. Nominalnie najwięcej zysku reinwestują firmy z Niemiec, natomiast procentowo - z Irlandii.
Ponad połowę wypracowanego dochodu w Polsce zagraniczne firmy reinwestowały.
Ponad połowę wypracowanego dochodu w Polsce zagraniczne firmy reinwestowały.Foto: Shutterstock/ wutzkohphoto

Jak czytamy w raporcie firmy audytorsko-badawczej Grant Thornton, w 2020 roku zagraniczni inwestorzy przy pomocy działających w Polsce firm wypracowali 84 mld zł dochodu. Z tej kwoty 52 proc. (44,2 mld zł) postanowili zatrzymać w Polsce i zainwestować je ponownie w rozwój swoich polskich oddziałów.

"To najwyższy wynik przynajmniej od 2003 roku, odkąd dostępne są porównywalne dane Narodowego Banku Polskiego" - podkreślają autorzy raportu.

Przypomnieli, że jeszcze kilka lat temu stopa reinwestycji sięgała 25-40 proc. To - ich zdaniem - może wskazywać, że Polska, wraz z rozwojem gospodarczym, zwiększaniem się rynku wewnętrznego i stopniowym zbliżaniem się do statusu gospodarki rozwiniętej, pozwala inwestorom osiągać atrakcyjne dla nich stopy zwrotu.

fabryka samochodów 1200.jpg
Polska przyciąga zagraniczny kapitał. Zobacz dane NBP

Więcej niż krótkoterminowe zyski

Z opracowania wynika, że zagraniczne firmy coraz mniej chętnie wypłacają i transferują do innych krajów wypracowany w Polsce dochód. W 2020 roku wytransferowano równowartość 32,5 mld zł, czyli 39 proc. dochodów.

"Wartość nominalna jest najniższa od 5 lat, a procentowa - najniższa przynajmniej od 2003 roku, czyli w całej historii badania. Dla porównania, w latach 2010-2015 stopa dywidendy od dochodów zagranicznych inwestorów wynosiła 45-62 proc." - czytamy.

Podkreślono, że "nożyce" stopy reinwestycji i stopy dywidendy jeszcze nigdy nie były tak szeroko uchylone, co - według autorów - świadczy o tym, że zagraniczne firmy traktują polską gospodarkę i polskie oddziały jako inwestycję długoterminową. W większym stopniu zależy im na rozwijaniu posiadanych w Polsce aktywów, a w mniejszym - na generowaniu w Polsce krótkoterminowych zysków i finansowaniu nimi ekspansji na rynkach macierzystych lub innych zagranicznych.

Stopa reinwestycji wyniosła 99 proc.

Analitycy zaznaczyli jednak, że podejście inwestorów z poszczególnych krajów do reinwestycji jest różne. Pod względem wartości nominalnej zdecydowanie najwięcej zysku reinwestują firmy z Niemiec. W 2020 roku zatrzymały one w polskich oddziałach swoich firm 8,9 mld zł, a łącznie przez ostatnie 5 lat aż 48,6 mld zł.

Dla porównania, w 2020 roku łączne bezpośrednie inwestycje w Polsce wyniosły 54 mld zł, co oznacza, że jedna szósta całego zainwestowanego w Polsce kapitału zagranicznego pochodziła z reinwestycji firm z niemieckim kapitałem.

Zauważono jednak, że jeżeli odniesiemy reinwestycje do całego wypracowanego w Polsce dochodu, to najbardziej "długofalowym" zagranicznym inwestorem były w 2020 roku firmy z Irlandii. Reinwestowały one 700 mln zł z 706 mln zł wypracowanego dochodu, czyli stopa reinwestycji w ich przypadku wynosiła 99 proc. Według autorów, na uwagę zasługują też Szwecja, Dania i Wielka Brytania, czyli kraje, które zajmują wysokie miejsca w obu zestawieniach.

Reinwestycje sektora rolnego były ujemne

Duże różnice w podejściu do reinwestycji - jak podkreślono - zauważalne są też w podziale na branże. W ujęciu nominalnym najwięcej zysków pozostawiają w Polsce zagraniczne firmy handlowe: w 2020 roku reinwestowały one 9,2 mld zł, a przez ostatnie 5 lat 39 mld zł. Z kolei w relacji do uzyskanego dochodu na czele zestawienia plasują się producenci sprzętu elektronicznego (komputerowego, telefonów, urządzeń elektroniki precyzyjnej itp.), którzy w 2020 roku pozostawili w firmach w Polsce 92 proc. dochodów.

Najmniej reinwestującym sektorem jest natomiast rolnictwo; w 2020 roku reinwestycje tego sektora były ujemne, wynosiły -7,9 mln zł przy 172 mln zysku. Bardzo skromne są również reinwestycje budownictwa: zagraniczne firmy ponownie zainwestowały w Polsce 293 mln zł, czyli zaledwie 10 proc. wypracowanego zysku.


PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Premier: Polski Ład pozwoli przedsiębiorcom podbić rynki europejskie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 15:50
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polski Ład pozwoli polskim przedsiębiorcom podbić rynki europejskie. W Źródłach w województwie dolnośląskim szef rządu odwiedził siedzibę firmy transportowej Trans Dan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalne Strefy Ekonomiczne przyciągają inwestorów. 59 nowych przedsięwzięć w strefie katowickiej

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 13:36
59 nowych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 2,3 mld zł pozyskała w trzech kwartałach 2021 r. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niewiele firm inwestuje w nowe technologie. Jaka jest tego przyczyna?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 09:44
Tylko co piąta firma w ostatnich trzech latach wdrożyła jedno z zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Przyczyną tego jest m.in. brak wiedzy przedsiębiorców o produktach finansowych, z których mogą skorzystać - wynika z informacji BGK.
rozwiń zwiń