X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Budowa Baltic Pipe. Naimski: będziemy mieli zróżnicowane możliwości produkcji energii elektrycznej

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 10:27
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział, że gazociąg Baltic Pipe, który ma być uruchomiony za mniej niż rok, pomoże Polsce w różnicowaniu źródeł energii. Jako kolejne kroki wymienił inwestycje morskie elektrownie wiatrowe i atom.
Budowa Baltic Pipe. Piotr Naimski: uruchomienie gazociągu pozwoli nam zdywersyfikować źródła energii
Budowa Baltic Pipe. Piotr Naimski: uruchomienie gazociągu pozwoli nam zdywersyfikować źródła energiiFoto: shutterstock.com/Wojciech Wrzesien

W ostatni wtorek na podmorskim odcinku gazociągu Baltic Pipe między Polską a Danią dokonano ostatniego spawu. Potem należąca do koncernu Saipem jednostka Castoro 10 opuściła połączony fragment rury na dno. W następnej kolejności na podmorskiej części, między polskim wybrzeżem a duńską Zelandią zacząć się mają próby ciśnieniowe. Całe połączenie gazowe Polski i Norweskim Szelfem Kontynentalnym przez Danie ma zacząć działać w październiku 2022 r.

Dywersyfikacja źródeł energii w praktyce

- Oddanie Baltic Pipe, czyli pozytywne rozwiązanie kwestii dostaw gazu dla polskiej gospodarki, w tym i polskiej energetyki, jest elementem szerszej strategii, która prowadzi do tego, że będziemy mieli w Polsce w perspektywie 20-30 lat, zróżnicowane możliwości produkcji energii elektrycznej - powiedział  Piotr Naimski.

Jak przypomniał, dziś Polska jest w zasadzie uzależniona od produkcji z węgla.

- Co prawda naszego, co akurat jest pozytywne. Ale na tle ogólnej strategii europejskiej i światowej, opartej na odchodzeniu od węgla zdecydowaliśmy, że będziemy źródła produkcji różnicować - podkreślił. Dlatego, jak przypomniał, w połowie lat 20. pojawią się pierwsze elektrownie wiatrowe na Bałtyku, a w dalszej perspektywie, w latach 30., będziemy oddawać do użytku elektrownie jądrowe.

Kto nam pomoże wprowadzać atom?

Pełnomocnik podkreślił, że w przypadku programu jądrowego wybór partnera i technologii do niego nie jest przesądzony.

- Realizujemy umowę polsko-amerykańską, która prowadzi do tego, że amerykańskie firmy i rząd USA przedstawią nam w przyszłym roku ofertę. Współpracujemy przy opracowaniu tej oferty. Ale ta umowa nie oznacza, że wybraliśmy już w technologię - zaznaczył Naimski.

Jak dodał, w obszarze atomu "plan jest taki, że w przyszłym roku, mniej więcej o tej porze będziemy decydowali w rządzie o wyborze partnera w programie jądrowym i technologii, którą zastosujemy przy budowie polskich elektrowni jądrowych".

Kilka ofert na stole

Polsko-amerykańska międzyrządowa umowa ws. "współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Rzeczpospolitej Polskiej" weszła w życie w lutym 2021 r. Na jej mocy firmy Westinghouse i Bechtel przedstawią w ciągu 18 miesięcy polskiemu rządowi ofertę w oparciu o reaktor AP1000 Westinghouse.

W październiku wstępną, niewiążącą ofertę złożył francuski EDF. Oferta obejmuje budowę i eksploatację czterech lub sześciu reaktorów EPR w 2-3 lokalizacjach.

W listopadzie południowokoreański koncern KHNP ogłosił, że zaproponuje Polsce budowę sześciu reaktorów APR1400 oraz przekazanie swoich kompetencji i doświadczeń.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Gaz-System zakończył układanie podmorskiej części Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 14:19
Gaz-System zakończył układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe. Spółka podkreśla, że moment ten oznacza zakończenie najważniejszego etapu prac w tym projekcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny gazu: UOKiK bierze pod lupę praktyki cenowe Gazpromu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 18:34
Co w sprawie rosnących cen gazu może zrobić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, mówił jego prezes Tomasz Chróstny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ma wymiar gospodarczy i polityczny". Naimski o Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 06:41
- Gazociąg Baltic Pipe w wymiarze gospodarczym zapewnia dostawy gazu na następne 20-30 lat, a w politycznym - uwalnia Polskę od monopolu i presji politycznej - powiedział pełnomocnik rząd ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ropa zyskuje. Uwolnienie rezerw strategicznych USA i Chin to nowa rzeczywistość dla OPEC+

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 08:40
Ropa naftowa zyskuje na głównych giełdach paliw. Co prawda inwestorzy czekają na uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw USA i Chin, ale piątkowe notowania pokazują, że rynek już to wycenił - informują maklerzy.
rozwiń zwiń