X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zatrudnianie "na czarno" na celowniku Ministerstwa Finansów. Nowe przepisy uderzą w nieuczciwych pracodawców

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 16:53
Straty budżetu, NFZ, ZUS i samorządów z tytułu pracy na czarno czy szarej strefy sięgają rocznie ok. 17 mld zł. To skala porównywalna z luką VAT lub CIT. Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie rozwiązań, mających pomóc w walce z zatrudnieniem na czarno czy płaceniem części wynagrodzenia "pod stołem". Resort finansów przedstawił rozwiązania, które mają obowiązywać od początku przyszłego roku.
Ograniczenie szarej strefy, co ma na celu ochronę uczciwych pracodawców i opiekę nad pracownikami.
Ograniczenie szarej strefy, co ma na celu ochronę uczciwych pracodawców i opiekę nad pracownikami.Foto: Daniel Jedzura/ Shutterstock

- Ważnym zadaniem pakietu podatkowego Polskiego Ładu jest ograniczenie szarej strefy, co ma na celu ochronę uczciwych pracodawców, ale ma także znaczenie pod względem opieki nad pracownikami, zwłaszcza tymi najmniej zarabiającymi, którzy nie mają silnej pozycji w rozmowach z pracodawcami - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Pracodawca poniesie dodatkową karę

Jan Sarnowski przypomniał, że od 1 stycznia 2022 r. ulegają zmianie przepisy związane z karaniem pracodawców zatrudniających pracowników na czarno lub wypłacających część wynagrodzeń "pod stołem". Zgodnie z nowymi regulacjami, od początku przyszłego roku to pracodawca będzie musiał zapłacić podatki i składki w sytuacji, kiedy zostanie potwierdzone, że zatrudnia pracowników na czarno lub część wynagrodzenia wypłaca poza oficjalną ewidencją (wcześniej taki obowiązek spoczywał na pracownikach).

Pracodawca poniesie także dodatkową karę, bo za każdy wykazany miesiąc zatrudniania pracownika na czarno będzie mu do przychodu doliczana kwota w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

- Około 6 proc. wynagrodzeń w Polsce jest wypłacana poza systemem. Ten problem dotyczy zwłaszcza najmniejszych firm, gdzie bez rejestracji wypłacanych może być nawet 27 proc. wynagrodzeń. Jeszcze większy problem stanowi wypłacanie "pod stołem" części wynagrodzenia - to może dotyczyć już 12 proc. zatrudnionych, czyli aż 1,5 mln pracowników. Ten problem również jest najczęstszy w przypadku mikrofirm, może dotyczyć aż 31 proc. z nich - podkreślił wiceszef resortu finansów.


Posłuchaj
05:47 wiceminister finansów Jan Sarnowski tłumaczy zasady abolicji podatkowej od roku 2022 dla pracodawców zatrudniających pracowników "na czarno" (Ekspres wiceminister finansów Jan Sarnowski tłumaczy zasady abolicji podatkowej od roku 2022 dla pracodawców zatrudniających pracowników "na czarno" (Ekspres Gospodarczy Justyna Golonko PR1)

 

Dodał, że pracodawcy, którzy stosują tę praktykę, mają obecnie czas na zawarcie legalnej umowy z pracownikami zatrudnionymi na czarno lub zakończenie praktyk związanych z wypłatą części wynagrodzeń poza ewidencją.

To skala porównywalna z luką VAT lub CIT

Wiceminister wyjaśnił, że po zmianie przepisów konsekwencje ujawnienia nielegalnych praktyk na rynku pracy zostaną przeniesione z pracownika na pracodawcę. Dodał, że dla pracodawców chcących zalegalizować zatrudnienie pracowników zostanie przygotowana abolicja.


Posłuchaj
00:23 x 1 Ministerstwo Finansów walczy z zatrudnieniem na czarno i płaceniem pod stołem.mp3 Ministerstwo Finansów walczy z zatrudnieniem na czarno i płaceniem "pod stołem" (IAR)

- Straty budżetu, NFZ, ZUS i samorządów z tytułu pracy na czarno czy szarej strefy to ok. 17 mld zł. To skala porównywalna z luką VAT lub CIT - powiedział.


Posłuchaj
00:27 x 2 Ministerstwo Finansów walczy z zatrudnieniem na czarno i płaceniem pod stołem.mp3 Ministerstwo Finansów walczy z zatrudnieniem na czarno i płaceniem "pod stołem" (IAR)

Kwestia niepłacenia składek przez pracodawców lub zaniżania wynagrodzeń ma także - jak zwróciła uwagę w trakcie konferencji prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska - wpływ na wysokość emerytur. Podkreśliła, że nielegalne zatrudnienie i płacenie "pod stołem" odbija się negatywnie na bezpieczeństwie socjalnym pracowników.


PR1, Justyna Golonko, PR24.pl, PAP, DoS


Czytaj także

Składki zdrowotne dla prowadzących firmę. Abramowicz: rząd wsłuchał się w nasze postulaty

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 14:11
- Jeśli przedsiębiorcy mieliby zrzucić się na służbę zdrowia, to trzeba by było zwiększyć tą składkę obecną - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów nagrodził na Kongresie 590 najlepszych płatników CIT. "Cenimy firmy, które uczciwie płacą podatki"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 11:38
Przychody z CIT mają ogromny wpływ na rozwój kraju i pozwalają realizować programy społeczne - mówił minister finansów Tadeusz Kościński, wręczając na Kongresie 590 wyróżnienia dla firm i grup kapitałowych, największych płatników podatku dochodowego od osób prawnych za 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zadowolony pracownik daje z siebie więcej". Sasin: to korzystne i dla spółek, i dla państwa

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 12:57
- Pracownik, który czuje się bezpiecznie, nie musi wybierać pomiędzy pracą a rodziną, jest pracownikiem bardziej wydajnym, bardziej zaangażowanym w pracę i dającym z siebie więcej w miejscu pracy - uważa wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wraz z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg bierze udział w debacie "PRACODAWCA PRO FAMILIA - co to oznacza w praktyce?".
rozwiń zwiń