X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Cięcie podatków zahamuje wzrost cen. Polska liderem w walce z inflacją

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:39
Po kilku latach niskiej inflacji silne ożywienie działalności gospodarczej w UE i wielu rozwiniętych gospodarkach, związane z wychodzeniem z lockdownów, spowodowało jej wzrost przekraczający wcześniejsze prognozy. Obecnie banki centralne i rządy poszczególnych państw starają się nie dopuścić do powstania spirali inflacyjnej.
Rządy walczą z inflacją
Rządy walczą z inflacjąFoto: Shutterstock/Denys Kurbatov

Roczna inflacja w strefie euro wzrosła z ujemnego poziomu -0,3 proc. w ostatnim kwartale 2020 r. do 2,8 proc. w trzecim kwartale 2021 r. W październiku odczyt wyniósł 4,1 proc.

Ten silny wzrost inflacji wynika głównie ze wzrostu cen energii, ale wydaje się również związany z szerokim zestawem dostosowań gospodarczych po pandemii, co sugeruje, że obecne wysokie poziomy są w dużej mierze przejściowe.
Przewiduje się, że inflacja w strefie euro osiągnie 2,4 proc. w 2021 r., a następnie spadnie do 2,2 proc. w 2022 r. i 1,4 proc. w 2023 r., ponieważ ceny energii mają się stopniowo wyrównywać. W przypadku UE oczekuje się, że inflacja wyniesie 2,6 proc. w 2021 r., 2,5 proc. w 2022 r. i 1,6 proc. w 2023 r.

Stopa inflacji w strefie euro Stopa inflacji w strefie euro


Rządy walczą z inflacją

Podwyżki stóp procentowych przez banki centralne stanowią monetarną odpowiedź na zwiększoną presję inflacyjną. Odpowiedź fiskalna jest równie istotna. Bezpośrednim mechanizmem wpływającym na wysokość cen w gospodarce są podatki. Obniżenie stawek VAT i akcyzy powinno przełożyć się na niższe ceny oferowanych dóbr i usług.

Unia Europejska wymaga od państw członkowskich - w zakresie struktury i stawek podatku akcyzowego dla wyrobów akcyzowych - stosowania minimalnego poziomu opodatkowania dla poszczególnych wyrobów akcyzowych. Państwa członkowskie mają jednak zawsze możliwość ustalania i stosowania wyższych stawek akcyzy w oparciu o własną politykę fiskalną.

W rezultacie, w UE występuje duże zróżnicowanie wysokości obciążeń fiskalnych dla poszczególnych wyrobów akcyzowych. Dodatkowo - w celu spełnienia kryterium minimalnego poziomu opodatkowania - Polska (podobnie jak inne państwa członkowskie, które nie przyjęły wspólnej waluty) jest zobowiązana do corocznej weryfikacji poziomu opodatkowania wyrobów akcyzowych w zależności od kursu euro w stosunku do waluty krajowej na dany rok oraz do ewentualnej korekty stawek akcyzy.

Cięcie podatków

- Już od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez to, na co państwo ma wpływ: po pierwsze wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Po drugie, od 1 styczna 2022 r. do 31 maja 2022 r., też na pięć miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. I także wdrożymy rozwiązania dotyczące opłaty emisyjnej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej, także na pięć miesięcy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.


Posłuchaj
05:15 Tadeusz Kościński minister finansów mówi o tarczy antyinflacyjnej ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) ) Minister finansów Tadeusz Kościński mówi o tarczy antyinflacyjnej ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

Akcyza na energię elektryczną ma spaść do zera z obecnych 5 złotych za megawatogodzinę. Z 23 procent do 5 procent ma spaść VAT na energię elektryczną. Obniżka ma obowiązywać do marca.

Pozostałe kraje też walczą z inflacją

Inną metodę walki z inflacją przyjęła Francja. W głosowaniu końcowym w Zgromadzeniu Narodowym w środę wieczorem, 24 listopada, parlament ostatecznie zaaprobował "dodatek inflacyjny" w wysokości 100 euro, przewidziany przez rząd dla 38 mln Francuzów. Dodatek ten, ogłoszony pod koniec października, ma być wypłacany pracownikom, osobom pracującym na własny rachunek, emerytom, rencistom, bezrobotnym, osobom pobierającym minimalne świadczenia socjalne oraz studentom otrzymującym stypendia i zapomogi w wysokości poniżej 2 tys. euro netto miesięcznie.

Węgry ograniczyły ceny benzyny i oleju napędowego, próbując kontrolować rosnącą inflację.

- Podjęliśmy decyzję: cena benzyny i oleju napędowego nie może przekroczyć 480 forintów [1,30 euro] - powiedział Orban na swojej stronie na Facebooku. Limity na benzynę i olej napędowy będą obowiązywać przez trzy miesiące.


PR1,PolskieRadio24.pl/ PAP/ EU/ mib/ Błażej ProśniewskiCzytaj także

Precz z GMO

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 16:30
Marek Sawicki (Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi): Dopóki nie mamy pełnej jasności, to, co budzi lęk i niepokój, powinno być odroczone w czasie. Trzeba doprowadzić do tego, żeby cała Europa była wolna od GMO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polski Ład da się zrealizować tylko ciężką pracą". List prezesa PiS do klubów "Gazety Polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 21:15
Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił w liście do uczestników Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej", że Polska stoi obecnie przed ogromną szansą. Jak ocenił, "cele Polskiego Ładu da się zrealizować tylko wtedy, gdy będziemy - mam tu na myśli PiS - bardzo ciężko pracować i nie będziemy popełniać określonych błędów". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga energia albo katastrofa klimatyczna. Analitycy o cenach emisji CO2

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 09:40
Utrzymanie cen emisji CO2 na poziomie 30 euro do 2025 r. będzie oznaczało realizację scenariusza powolnej dekarbonizacji - stwierdza w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów na efektywną transformację pozwolą kwoty rzędu 60 i 120 euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta "Die Welt" przyznaje rację krytykom Nord Stream 2. "Rosja stosuje szantaż, przed którym ostrzegali"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 15:19
"Moskwa coraz wyraźniej daje do zrozumienia, że może rozwiązać problemy Europy z gazem, jeśli Bruksela zmieni swoją politykę wobec Rosji. Jest to rodzaj szantażu, przed którym ostrzegali krytycy gazociągu Nord Stream 2" - pisze komentator dziennika "Die Welt".
rozwiń zwiń