Jacek Sasin: spółki Skarbu Państwa robią wszystko, by ograniczyć wzrost cen

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas konferencji prezentującej pakiet antyinflacyjny zapewnił, że obok działań rządu, także spółki Skarbu Państwa starają się ograniczyć wpływ światowych wzrostów cen na konsumentów.

2021-11-25, 12:02

Jacek Sasin: spółki Skarbu Państwa robią wszystko, by ograniczyć wzrost cen
Wicepremier Jacek Sasin: spółki Skarbu Państwa, działające w obszarze energetycznym, zachowują się odpowiedzialnie i robią wszystko, by ograniczyć wzrost cen.Foto: PAP/Leszek Szymański

Dziś zaprezentowano szczegóły tarczy antyinflacyjnej, przewidujące m.in. obniżkę podatków na paliwa i gaz oraz wprowadzenie dodatku osłonowego dla gospodarstw domowych uzależnionego od dochodów.

Cele pakietu antyinflacyjnego

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, że te działania mają zahamować i ograniczyć wpływ inflacji na kondycję polskich rodzin.

Posłuchaj

Jacek Sasin o celach pakietu antyinflacyjnego (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

 Jacek Sasin zaznaczył , że państwowe spółki aktywnie włączają się w walkę z rosnącą inflacją.

- Spółki Skarbu Państwa, działające w obszarze energetycznym, zachowują się odpowiedzialnie i robią wszystko, by ograniczyć wzrost cen - podkreślił Jacek Sasin.

REKLAMA

- Mimo tych ogromnych skoków cen surowców energetycznych, spółki Skarbu Państwa działające w tym obszarze paliwowym, energetycznym, gazowym dotychczas robiły wszystko, aby ograniczyć ten wzrost cen przynajmniej dla odbiorców indywidualnych, dla polskich rodzin, ponosząc często duże koszty związane z braniem na siebie tych wzrostów - mówił Jacek Sasin.

Dodał, iż "dla wszystkich jest zrozumiałe, że utrzymujące się wysokie ceny surowców energetycznych będą musiały mieć wpływ także na ceny detaliczne".

Czytaj więcej:

- Kiedy mówimy o cenach paliw, które - mimo tych wzrostów, na stacjach benzynowych widzimy, odczuwamy - to warto zauważyć, że w dalszym ciągu w Polsce są one stosunkowo najtańsze w Europie. To pokazuje również, jaką wielką odpowiedzialność przejawiają polskie koncerny paliwowe, które nie chcą korzystać z tej sytuacji w sposób nadmierny, nie chcą działać i maksymalizować swoich zysków kosztem Polaków, kosztem jeszcze większego wzrostu cen paliwa, a tym samym wzrostu cen wszystkich produktów na rynku - podkreślał.

REKLAMA

W planach m.in. nowelizacja Prawa energetycznego

Jacek Sasin zadeklarował, że przygotowana przez posłów nowelizacja Prawa energetycznego ma na celi rozłożenie na trzy lata skutków podwyżek cen gazu ziemnego.

- Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wystąpili z inicjatywą ustawodawczą polegającą na nowelizacji Prawa energetycznego. Pozwoli to skutki wysokich cen gazu rozłożyć w czasie w okresie trzech lat - powiedział Sasin.

- Jesteśmy przekonani, że w tym czasie ceny gazu ustabilizują się na dużo niższym poziomie - dodał.

Zamortyzowanie podwyżek cen gazu

Wicepremier podkreślił, że nie wyobraża sobie, aby podwyżki gazu ziemnego, jakie miały miejsce na rynkach światowych i które sięgnęły blisko 1000 proc., zostały bezpośrednio przeniesione na odbiorców indywidualnych.

REKLAMA

Odnosząc się do pytania o rachunku za gaz po wejściu w życie pakietu wicepremier wskazywał, że "średnia mniejsza wysokość rachunku dzięki tym zmianom, (...) to rzeczywiście jest około 140 zł na kwartał". Podkreślił, że dzięki przyjętym rozwiązaniom legislacyjnym "wzrost rachunków będzie o wiele niższy, niż gdyby musiał być odzwierciedleniem wzrostu cen gazu na rynkach światowych".

- Ten wzrost będzie zaledwie na poziomie jednej trzeciej, bo chcemy rozłożyć rzeczywiście ten skutek w terminie trzech lat. To było dotychczas niemożliwe - zaznaczył.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej