X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jacek Sasin: spółki Skarbu Państwa robią wszystko, by ograniczyć wzrost cen

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:02
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas konferencji prezentującej pakiet antyinflacyjny zapewnił, że obok działań rządu, także spółki Skarbu Państwa starają się ograniczyć wpływ światowych wzrostów cen na konsumentów.
Wicepremier Jacek Sasin: spółki Skarbu Państwa, działające w obszarze energetycznym, zachowują się odpowiedzialnie i robią wszystko, by ograniczyć wzrost cen.
Wicepremier Jacek Sasin: spółki Skarbu Państwa, działające w obszarze energetycznym, zachowują się odpowiedzialnie i robią wszystko, by ograniczyć wzrost cen.Foto: PAP/Leszek Szymański

Dziś zaprezentowano szczegóły tarczy antyinflacyjnej, przewidujące m.in. obniżkę podatków na paliwa i gaz oraz wprowadzenie dodatku osłonowego dla gospodarstw domowych uzależnionego od dochodów.

Cele pakietu antyinflacyjnego

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, że te działania mają zahamować i ograniczyć wpływ inflacji na kondycję polskich rodzin.

Posłuchaj
00:20 sasss.mp3 Jacek Sasin o celach pakietu antyinflacyjnego (IAR)

 Jacek Sasin zaznaczył , że państwowe spółki aktywnie włączają się w walkę z rosnącą inflacją.

- Spółki Skarbu Państwa, działające w obszarze energetycznym, zachowują się odpowiedzialnie i robią wszystko, by ograniczyć wzrost cen - podkreślił Jacek Sasin.

- Mimo tych ogromnych skoków cen surowców energetycznych, spółki Skarbu Państwa działające w tym obszarze paliwowym, energetycznym, gazowym dotychczas robiły wszystko, aby ograniczyć ten wzrost cen przynajmniej dla odbiorców indywidualnych, dla polskich rodzin, ponosząc często duże koszty związane z braniem na siebie tych wzrostów - mówił Jacek Sasin.

Dodał, iż "dla wszystkich jest zrozumiałe, że utrzymujące się wysokie ceny surowców energetycznych będą musiały mieć wpływ także na ceny detaliczne".

Czytaj więcej:

- Kiedy mówimy o cenach paliw, które - mimo tych wzrostów, na stacjach benzynowych widzimy, odczuwamy - to warto zauważyć, że w dalszym ciągu w Polsce są one stosunkowo najtańsze w Europie. To pokazuje również, jaką wielką odpowiedzialność przejawiają polskie koncerny paliwowe, które nie chcą korzystać z tej sytuacji w sposób nadmierny, nie chcą działać i maksymalizować swoich zysków kosztem Polaków, kosztem jeszcze większego wzrostu cen paliwa, a tym samym wzrostu cen wszystkich produktów na rynku - podkreślał.

W planach m.in. nowelizacja Prawa energetycznego

Jacek Sasin zadeklarował, że przygotowana przez posłów nowelizacja Prawa energetycznego ma na celi rozłożenie na trzy lata skutków podwyżek cen gazu ziemnego.

- Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wystąpili z inicjatywą ustawodawczą polegającą na nowelizacji Prawa energetycznego. Pozwoli to skutki wysokich cen gazu rozłożyć w czasie w okresie trzech lat - powiedział Sasin.

- Jesteśmy przekonani, że w tym czasie ceny gazu ustabilizują się na dużo niższym poziomie - dodał.

Zamortyzowanie podwyżek cen gazu

Wicepremier podkreślił, że nie wyobraża sobie, aby podwyżki gazu ziemnego, jakie miały miejsce na rynkach światowych i które sięgnęły blisko 1000 proc., zostały bezpośrednio przeniesione na odbiorców indywidualnych.

Odnosząc się do pytania o rachunku za gaz po wejściu w życie pakietu wicepremier wskazywał, że "średnia mniejsza wysokość rachunku dzięki tym zmianom, (...) to rzeczywiście jest około 140 zł na kwartał". Podkreślił, że dzięki przyjętym rozwiązaniom legislacyjnym "wzrost rachunków będzie o wiele niższy, niż gdyby musiał być odzwierciedleniem wzrostu cen gazu na rynkach światowych".

- Ten wzrost będzie zaledwie na poziomie jednej trzeciej, bo chcemy rozłożyć rzeczywiście ten skutek w terminie trzech lat. To było dotychczas niemożliwe - zaznaczył.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Czytaj także

Eksperci: zdrowe fundamenty gospodarki to szansa na dalsze wzrosty

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 10:00
Mamy zdrowy fundament gospodarki: przemysł, rozwijający się eksport, niskie bezrobocie, rosnące wynagrodzenia. Dlatego kolejne wzrosty dotyczące produkcji są nawet wyższe od oczekiwanych  - mówili goście audycji "Rządy pieniądza" Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, i Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inflacja coraz groźniejsza. Marcin Duszek: tak jest na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 18:29
- Wskaźniki, które powodują wzrastający poziom inflacji na całym świecie, są bardzo niebezpieczne - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Duszek (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżka cen paliw, podatków i energii. Premier przedstawił szczegóły tarczy antyinflacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 10:52
Premier Mateusz Morawiecki zaproponował duży program obniżek podatków, aby złagodzić skutki inflacji. Od 20 grudnia na pięć miesięcy zostanie wprowadzona obniżka cen paliw. Obniżona zostanie też stawka podatku VAT na gaz - do 8 proc. - oraz na energię elektryczną - do 5 proc. - i zmniejszona, nawet do zera, akcyza. Ponadto gospodarstwa rolne będą mogły otrzymać dodatek osłonowy.
rozwiń zwiń