more_horiz
Gospodarka

Sprzedaż detaliczna w Polsce rośnie szybciej niż w eurolandzie. Eurostat opublikował nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 13:04
Sprzedaż detaliczna w Polsce w październiku wzrosła o 12,4 proc. rdr, po wzroście o 10 proc. rdr we wrześniu - podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym sprzedaż wzrosła o 1,6 proc.
Dane Eurostatu obejmują także małe, rodzinne sklepy.
Dane Eurostatu obejmują także małe, rodzinne sklepy.Foto: shutterstock/bodnar.photo

Opublikowane przez Europejski Urząd Statystyczny dane roczne dotyczące Polski zostały skorygowane o liczbę dni roboczych, zaś dane miesięczne są ponadto odsezonowane.

Według informacji sprzedaż detaliczna w Polsce w październiku wzrosła o 12,4 proc. rdr, po wzroście o 10 proc. rdr we wrześniu. W ujęciu miesięcznym sprzedaż wzrosła o 1,6 proc. Dane Eurostatu obejmują także najmniejsze firmy, zatrudniające poniżej 10 pracowników, czyli w tym przypadku małe, rodzinne sklepy, ale z kolei nie obejmują sprzedaży samochodów.

Z kolei sprzedaż detaliczna miesiąc do miesiąca w eurolandzie wzrosła o 0,2 proc., gdy miesiąc wcześniej spadła o 0,4 proc. (po korekcie z -0,3 proc.). Sprzedaż detaliczna w październiku w eurolandzie rok do roku wzrosła o 1,4 proc., po wzroście o 2,6 proc. miesiąc wcześniej (po korekcie z +2,5 proc.). Analitycy szacowali wzrost mdm o 0,3 proc., natomiast rdr o 1,4 proc.

Przypomnijmy, że kilka dni temu analogiczne dane opublikował Główny Urząd Statystyczny. Według GUS sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku wzrosła w Polsce o 6,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku. W porównaniu z wrześniem zanotowano wzrost o 3,6 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 14,4 proc. rdr.

PR24.pl, PAP, DoS