more_horiz
Gospodarka

Szczyt Cyfrowy ONZ. Cieszyński: technologia wpływa bezprecedensowo na gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 14:30
- Technologie cyfrowe i internet wpływają na gospodarkę w bezprecedensowej skali - mówił w poniedziałek na Szczycie Cyfrowym ONZ - IGF 2021 w Katowicach sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński. Jak oszacował, potrzeba ok. 100 mld euro, aby zapewnić internet wszystkim ludziom na świecie.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński  podczas panelu Global economic recovery  where are we at? w trakcie 16. Szczytu Cyfrowego ONZ.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński podczas panelu "Global economic recovery – where are we at?" w trakcie 16. Szczytu Cyfrowego ONZ.Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Podczas panelu IGF, poświęconego odbudowującej się po kryzysie światowej gospodarce, Janusz Cieszyński zaznaczył, że także on odbywa się dzięki technologii, która zmienia wygląd świata, co w ostatnich miesiącach było szczególnie widoczne.

Przypomniał, że z powodu pandemii poprzednia edycja szczytu cyfrowego została odwołana, obecnie natomiast możliwa jest już "szeroka partycypacja online".

Posłuchaj
00:49 szczyt ONZ.mp3 O dostępie do internetu dla wszystkich, cyberbezpieczeństwie i gospodarce cyfrowej w dobie pandemii będą dyskutowali uczestnicy Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021. Rozpoczynające się w Katowicach spotkanie potrwa pięć dni. /IAR/

- Technologia pokazuje nam, jak szybko zmienia się nasz świat. A kiedy mowa o politykach publicznych, zazwyczaj horyzont zmian to kolejna dekada, może kilka lat. My tutaj udowadniamy, że można zmieniać świat naprawdę szybko i że te zmiany mogą wpływać na nasze życie na przestrzeni kilku tygodni czy miesięcy - mówił Janusz Cieszyński.

"Potrzebne inwestycje"

Minister tłumaczył również, dlaczego ważny jest aspekt, by cyfrowe zmiany były częścią programu Narodów Zjednoczonych. - Dlatego, że technologia cyfrowa i internet to coś, co wpływa na gospodarkę w skali i w sposób bezprecedensowy w porównaniu do innej infrastruktury czy innych usług gospodarki - tłumaczył.

- Oczywiście potrzebne są tu kolejne inwestycje, ale kiedy zostaną już poczynione, możemy korzystać z tych technologii w wielu potrzebnych sferach życia, rozpowszechniając to wśród miliardów ludzi na całym świecie. Dlatego myślę, że transformacja cyfrowa to coś, co radykalnie przyspiesza tempo zmian, i cieszę się, że dzisiaj możemy mówić, że technologie cyfrowe zmieniają świat - mówił.

Koszty cyfryzacji

Pytany o jedną rzecz, która przyspieszyłaby światową cyfryzację, Janusz Cieszyński odpowiedział, że zgodnie z jego szybkim obliczeniem, aby zapewnić dostęp do internetu 3 mld ludzi na świecie, którzy nie mają do niego dostępu, potrzeba 100 mld euro.

- Myślę, że jest to całkowicie wykonalne, a to są środki, które umożliwiłyby dostarczenie tego na podstawie rynkowej. 100 mld euro, gdy spojrzeć wstecz na finanse związane na walkę z pandemią, to widać, że jest to coś, co jest osiągalne dla światowej gospodarki - skonkludował sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM.

Czytaj także:

PAP, jk