Wiceprezes EBI: pogłębia się przepaść pomiędzy Europą i innymi regionami w digitalizacji gospodarki

UE odstaje od innych rozwiniętych gospodarek pod względem nadkładów na digitalizację; niezbędny jest poważny program inwestycyjny - oceniła we wtorek na Szczycie Cyfrowym ONZ w Katowicach wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Teresa Czerwińska.

2021-12-07, 15:45

Wiceprezes EBI: pogłębia się przepaść pomiędzy Europą i innymi regionami w digitalizacji gospodarki
Plakat Cyfrowego Szczyt ONZ IGF 2021 w Katowicach. Foto: Cyfrowy Szczyt ONZ w Katowicach/twitter

Podczas dyskusji o inwestowaniu w "cyfrowy wzrost" Teresa Czerwińska podkreślała, że odbudowa światowej gospodarki po pandemii jest niepewna, a digitalizacja jest kluczowym czynnikiem, który może ograniczyć tą niepewność.

Wiceprezes EBI wskazała, że są co najmniej dwa wielkie wyzwania dla cyfrowej transformacji, tak aby w pełni skorzystać z jej olbrzymiego potencjału. Pierwsze to "wielka cyfrowa luka pomiędzy Europą, a innymi rozwiniętymi gospodarkami", a druga to nierówności w stopniu digitalizacji pomiędzy regionami w samej Europie i jej sąsiedztwie.

Sektor cyfrowy UE wciąż niedoinwestowany ?


-Sektor ICT w Unii Europejskiej jest wciąż niedoinwestowany w porównaniu do innych wielkich gospodarek, jak USA czy Japonia - mówiła Czerwińska, zaznaczając że według ostatnich szacunków, cyfrowa luka Europy w stosunku do innych wielkich gospodarek jest rzędu 1 proc. PKB rocznie. - To istotna wielkość, jeśli chodzi o finansowanie - oceniła wiceprezes EBI. Z punktu widzenia EBI, luka w finansowaniu digitalizacji oraz różnice pomiędzy regionami i sektorami gospodarki wyglądają na największe wyzwania.

-Niezbędna tu będzie współpraca między podmiotami publicznymi i prywatnymi, aby domknąć tą lukę inwestycyjną - podkreśliła Teresa Czerwińska.

Wiceprezes EBI zaznaczyła jednak, że luka to nie jedyny problem UE, ponieważ w samej Unii są bardzo duże różnice w intensywności wykorzystania technologii cyfrowych między poszczególnymi regionami i sektorami.

Południe i Wschód Europy w ogonie digitalizacji ?


-Szczególnie niski jest poziom digitalizacji w biznesie, w firmach z Europy Wschodniej i Południowej, zacznie poniżej średniej dla UE. Te regiony wymagają szczególnej uwagi, tak aby wszystkie kraje członkowskie odniosły korzyści z przyszłych inwestycji - powiedziała Teresa Czerwińska wiceprezes EBI.

Wiceprezes Czerwińska przypomniała, że aby zmierzyć się z tym problemem Komisja Europejska wraz z grupą EBI, EBOR i Bankiem Światowym wystąpiły z inicjatywą DISC (Digital Innovation and Scale-up initiative), a EBI pełni w niej rolę nadzorczą.

REKLAMA

EBI oferuje szerokie spektrum produktów finansowych, także przy wykorzystaniu dodatkowo instrumentów z rynku finansowego czy grantów z UE, aby dostosować strukturę finansowania do danych potrzeb.

-Priorytetem są małe i średnie firmy. Tylko w 2020 r. EBI wsparł 420 tys. takich firm, zatrudniających 4 mln pracowników. To ok. 40 proc. całego naszego portfela pożyczek, czyli ok. 31 mld euro rocznie - podkreśliła Teresa Czerwińska, przypominając, że EBI co roku pożycza ok. 77 mld euro na najróżniejsze projekty na całym świecie.

Internet zmniejszy dystans rozwoju pomiędzy Południem i Północą globu ?

Fundamentem dla zrównoważonego rozwoju jest to, by wszyscy na świecie mieli dostęp do internetu i jego zasobów - ocenił na Szczycie Cyfrowym ONZ sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński. Przypomniał, że celem ONZ jest osiągnięcie tego do 2030 r.

-To jest bardzo ambitny cel, ale jego waga sprawia, że warto się poświęcić jego osiągnięciu. I poświęcić zasoby, którymi dysponujemy temu, żeby te cele osiągnąć - mówił we wtorek Cieszyński na wspólnej konferencji prasowej z zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ Liu Zhenminem.

Cieszyński przypomniał, że jednym z celów ONZ jest zapewnienie do 2030 r. dostępu do internetu dla wszystkich, co również jest zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej, ale - jak podkreślił - skalę wyzwań pokazuje to, że dziś prawie 3 mld ludzi dostępu do internetu nie ma.

Liu Zhenmin ocenił z kolei, że dzięki wielostronnej i otwartej formule Szczyt IGF lepiej wesprze cyfrową transformację i lepiej przyczyni się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

REKLAMA

Według danych jednej z agend ONZ - Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), podczas pandemii liczba użytkowników internetu wzrosła z 4,1 do 4,9 mld. Jednak 2,9 mld ludzi, w 95 proc. mieszkających w państwach rozwijających się pozostaje bez dostępu do internetu.


PR24/PAP/IAR/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej