X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W listopadzie wzrosła produkcja i spadło bezrobocie. Dane GUS zaskoczyły analityków

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 11:45
Produkcja przemysłowa w listopadzie, liczona rok do roku wzrosła o 15,2 proc., czyli o 5,3 procent więcej niż w październiku - informuje GUS. Zmniejszyło się bezrobocie i wzrosła aktywność zawodowa Polaków. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Jenson

Wzrost produkcji przemysłowej w listopadzie wynosił o 15,2 proc., czyli więcej niż oczekiwali analitycy pytani przez PAP którzy uważali że wyniesie +8,6 proc. Ich oceny były o tyle uzasadnione, że w październiku wzrosły o 7,8 proc.

Problemami z zagranicznymi łańcuchami dostaw miały bezpośredni wpływ na ceny produkcji przemysłowej w listopadzie 2021 r., które były większe o 13,2 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 1,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w listopadzie wzrosły o 13,0 proc., a w ujęciu miesięcznym o + 1,0 proc.

Bezrobocie spadło, a ceny skupu żywności wzrosły

Stopa bezrobocia liczona wg. Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w Polsce w III kwartale 2021 r. 3,0 proc. wobec 3,5 proc. w II kwartale 2021 r. . Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w III kw. 2021 roku 58,2 proc. wobec 57,6 proc. kwartał wcześniej. Sam wskaźnik zatrudnienia wyniósł 56,4 proc. wobec 55,6 proc. w II kw. 2021 roku.

W listopadzie 2021 r. ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego wzrosły w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku o 21,5 proc., po wzroście o 15,6 proc. w październiku. W stosunku do października ceny wzrosły o 5,5 proc.

Skok w górę produkcji w ocenie PIE

Wzrost przemysłu w IV kwartale będzie dwucyfrowy - prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), komentując dane GUS. Wyniki sektora napędza silny popyt konsumpcyjny w kraju i w Niemczech, ale braki półprzewodników wciąż są poważną barierą dla motoryzacji.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że produkcja przemysłowa w listopadzie 2021 r. wzrosła o 15,2 proc.(rdr), a wobec poprzedniego miesiąca wzrosła o 5,3 proc.

"Dynamika produkcji przemysłowej kosmicznie wzrosła w listopadzie z 7,8 do 15,2 proc. (r/r) – tj. istotnie powyżej mediany rynkowych prognoz (8,5 proc.). GUS informuje, że najlepsze wyniki odnotowały branże eksportowe – sektor chemiczny (28,6 proc.), metalowa (26,7 proc.) oraz maszynowa (20,4 proc.)" - zwrócili uwagę analitycy PIE.

W ocenie ekspertów PIE niedobór półprzewodników powodują ograniczenie aktywności w sektorze motoryzacyjnym. Jednak skala przestojów w Polsce maleje – produkcja aut wzrosła względem października o 32,9 proc.

Daleko droga do sanacji branży motoryzacyjnej

PIE podkreśla, że załamanie sektora motoryzacyjnego wciąż jest odczuwalne na rynkach globalnych. Czeskie fabryki Skody pracują z około 50-proc. wydajnością. Z kolei Volkswagen wstrzymał wbrew oczekiwaniom produkcję w swojej największej fabryce w Emden do 10 stycznia z uwagi na niedobór półprzewodników.

"W konsekwencji wyraźnie spadnie liczba zamówień na polskie podzespoły. Rodzime zakłady w Poznaniu i we Wrześni wciąż pracują w niepełnym wymiarze godzin. Brak półprzewodników dotyka większości firm motoryzacyjnych w Europie. Prawie połowa przedsiębiorstw (48,4 proc.) wskazuje braki części jako barierę dla dalszego wzrostu działalności – to najwyższy odsetek w historii badania. Niedobory komponentów prawdopodobnie będą odczuwalne przez cały przyszły rok" - podkreślają eksperci PIE.

Czy nastąpi spowolnienie ?

Analitycy PIE oczekują jedynie niewielkiego spowolnienia przemysłu. Zwrócili uwagę, że w odróżnieniu od innych państw regionu, struktura polskiego przemysłu jest bardzo zróżnicowana. Dodatkowo, w ich ocenie, dużym wsparciem dla naszych firm jest wysoki popyt. A badania koniunktury wskazują na rosnącą liczbę zamówień w kraju i zza granicy.

"Podobny obraz przedstawia Miesięczny Indeks Koniunktury PIE i BGK. Osłabienie obserwujemy jedynie wśród małych firm o niższej produktywności. Eksporterzy skorzystają na dobrych wynikach przemysłu oraz wysokim popycie konsumpcyjny w strefie euro – polskie firmy dostarczają liczne dobra i półprodukty do Niemiec czy Francji" - podkreśla PIE.

W analizie przygotowanej wspólnie przez BGK i PIE wskazano, że indeks cen producenta PPI wzrósł z 11,8 do 13,2 proc. r/r, tj. znacznie powyżej oczekiwań rynkowych (12,9 proc.). Ceny rosną dynamicznie we wszystkich głównych sekcjach przemysłu. Największe wzrosty obserwujemy w branży górniczej i przetwórstwie przemysłowym. Indeks PPI prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie w pierwszym kwartale 2022 roku.


PR24/IAR/PAP/sw


Czytaj także

Rekordowy wzrost produkcji przemysłowej w lipcu. Tak wynika z danych GUS

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 11:00
Produkcja przemysłowa w lipcu 2021 r. wzrosła o 9,8 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z czerwcem spadła o 3,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Była wyższa niż wzrost cen produkcji,  a ceny skupu żywności są znacznie wyższe niż w roku 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: rynek potrzebuje pracowników o niższych kwalifikacjach, wyjątek to informatycy i medycy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 10:00
Rynek pracy mamy zróżnicowany i niejednoznaczny. W większych firmach wynagrodzenie znacznie rośnie, choć jego znaczna część jest konsumowana przez inflację - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW i Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka na fali wznoszącej po koronawirusie: rosną zamówienia i wydajność, firmy przestały zwalniać pracowników

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 09:00
Najgorszy okres koronawirusowego spowolnienia polski przemysł ma już za sobą – wynika z danych GUS. W październiku w górę poszły zamówienia tak krajowe, jak i eksportowe, polepszyła się wydajność, zanotowano wzrost wydobycia węgla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kościński: będziemy walczyć z inflacją także przez ograniczenie kosztów administracji i nietworzenie nowych funduszy celowych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 17:00
Koszt pomocy państwa dla rodzin w ramach tarczy antyinflacyjnej to około 10 mld złotych. Ale z powodu inflacji wpływy do budżetu zwiększyły się o 8 do 9 mld złotych, dlatego będzie z czego sfinansować pomoc i nie będzie to generować dodatkowej inflacji - powiedział Tadeusz Kościński w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń