X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dlaczego składka zdrowotna za styczeń dla liniowców będzie wyższa? Wiceminister finansów wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 15:10
- Składka zdrowotna za styczeń dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym wyniesie 9 procent - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski. Jak mówił, ta grupa przedsiębiorców pierwszy raz zapłaci składkę na nowych zasadach - czyli w wysokości 4,9 proc. - za luty.
Za styczeń składka zdrowotna dla liniowców wyniesie 9 proc.
Za styczeń składka zdrowotna dla liniowców wyniesie 9 proc.Foto: Shutterstock/Grabowski Foto

Wiceminister finansów Jan Sarnowski wyjaśnił, że rozliczenie składki zdrowotnej na nowych zasadach dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zostało pomyślane w taki sposób, by składka była opłacana od osiąganego dochodu i by była w wysokości 4,9 proc., bez możliwości odliczenia od podatku.

- Aby ułatwić księgowym czy biurom rachunkowym dokonanie tych obliczeń, Ministerstwo Finansów zdecydowało się wprowadzić zasadę, że dochód brany pod uwagę przy rozliczeniu za konkretny miesiąc będzie dochodem z miesiąca poprzedniego. To oznacza, że pierwszy raz na nowych zasadach przedsiębiorcy rozliczą się w lutym. Także składka za luty będzie liczona od dochodu ze stycznia i płacona w marcu. W przypadku okresu przejściowego, czyli stycznia 2022 podstawą obliczenia składki zdrowotnej wciąż będzie 75 proc. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (jak w 2021 r., a nie dochód, jak będzie w 2022 r.), natomiast wysokość składki wyniesie 9 proc. i składka nie będzie odliczana od podatku - tłumaczył wiceminister.

Zmieniają się zasady naliczania składki zdrowotnej

Wiceminister przekonywał, że jest to rozwiązanie korzystne dla dużej części przedsiębiorców, "nawet biorąc pod uwagę, że stawka składki jest wyższa, bo nie 4,9 a 9 proc.”.

- W przypadku ogromnej większości podatników rozliczających się "liniówką" mamy do czynienia z przedsiębiorcami, których dochody przekraczają 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Także dzięki zastosowaniu tego przepisu przejściowego ponad 60 proc. przedsiębiorców rozliczających się na podatku liniowym zapłaci niższą składkę niż gdyby już od stycznia zaczęły obowiązywać zasady, które będą działać w lutym i kolejnych miesiącach - stwierdził Jan Sarnowski.

Wchodzące w życie 1 stycznia 2022 r. zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu, zmieniają m.in. zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom i likwidują możliwość odpisu składki od podatku. Dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od dochodu (tak jak dla pracowników).

Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą od 2022 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu. Dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka zdrowotna wyniesie 9 proc., które będą liczone od podstawy: dla firm o rocznych przychodach do 60 tys. zł miesięczna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla przychodów do 300 tys. zł 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla wyższych 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

U podatników rozliczających się na karcie podatkowej składka zdrowotna wyniesie 9 proc. Będzie liczona od minimalnego wynagrodzenia.

"Każdy przedsiębiorca znajdzie coś dla siebie"

Wiceszef resortu finansów przypomniał również, iż w związku z Polskim Ładem można zmienić sposób opodatkowania, wybór zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Chodzi o zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt albo estoński CIT.

"Każdy przedsiębiorca znajdzie tutaj coś dla siebie, w zależności od indywidualnej sytuacji jego firmy i planów jej rozwoju" - stwierdziło Ministerstwo Finansów.

Resort dodał, że przy zmianach trzeba wziąć zmiany wprowadzone w Polskim Ładzie, w tym również nowe zasady płacenia składki zdrowotnej.

"Jeśli stosowana dotychczas forma rozliczeń okaże się mniej opłacalna niż inna, to z powodzeniem można przejść na efektywniejszy sposób opodatkowania" - przekazało MF.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Składka zdrowotna za grudzień 2021 r. opłacona w styczniu 2022 r. nie podlega odliczeniu. Resort finansów tłumaczy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 08:40
Składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacona w styczniu 2022 roku za grudzień 2021 roku nie będzie podlegała odliczeniu na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2021 r. - przypomina Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że przy odliczeniach składki zdrowotnej kluczowa jest data, kiedy składka została opłacona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyliczenia zarobków i podatków, porady dla przedsiębiorców. Ruszył portal o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 19:06
Ruszył portal o Polskim Ładzie, na którym można obliczyć zarobki "na rękę" – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historyczna obniżka podatków". Wiceminister finansów o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 08:05
- Aż 1/3 polskich podatników w ogóle przestanie płacić podatek dochodowy - zapowiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Sarnowski, wiceminister finansów, wymieniając rozwiązania, które wchodzą w życie 1 stycznia 2022 r. w ramach Polskiego Ładu.
rozwiń zwiń