X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Centralny Port Komunikacyjny. Jakie są plany inwestycyjne na 2022 rok?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 11:11
W 2022 r. spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złoży wniosek o przyznanie tzw. decyzji środowiskowej. Planowane jest wyłonienie projektanta generalnego, który opracuje projekt głównego terminala pasażerskiego i kolejowego węzła przesiadkowego.
Jedna z koncepcji architektonicznych CPK
Jedna z koncepcji architektonicznych CPKFoto: grafika: CPK

- W 2022 r. w ramach master planu zapadną kolejne decyzje, które będą miały bezpośredni wpływ m.in. na kształt lotniska, jego funkcjonowanie, integrację z koleją - powiedział Konrad Majszyk, rzecznik prasowy CPK.

Jego zdaniem nadrzędnym celem jest rozpoczęcie budowlanych prac przygotowawczych przed końcem 2023 r.

- Obszar preferowanej lokalizacji lotniska, który przedstawiliśmy mieszkańcom w połowie grudnia, zostanie w 2021 r. doprecyzowany przy udziale m.in. master plannera - na potrzeby wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Jednocześnie zakończymy badania środowiskowe i terenowe, które trwają na dużą skalę od początku 2021 r. - wyjaśnił Majszyk.

Prowadzona jet obecnie tzw. pełna inwentaryzacja gatunków roślin i zwierząt na obszarze 335 km kw. na terenie i wokół planowanego lotniska, a inwentaryzacja gatunków ptaków, mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla ruchu lotniczego, dotyczy obszaru 1055 km kw.

Kiedy projekt terminalu ?

- W 2022 r. planujemy wyłonić z listy światowych pracowni architektonicznych, które biorą udział w przetargu, tzw. master architekta, czyli projektanta generalnego. Wskażemy podmiot z międzynarodowym doświadczeniem przy dużych inwestycjach lotniskowych, który wykona projekt głównego terminala pasażerskiego i węzła przesiadkowego - tłumaczył rzecznik CPK.

Do wybranego o master architekta, będą dobierani wykonawcy pozostałych prac projektowych, których spółka CPK planuje wybrać w kolejnych przetargach.

Preferowana lokalizacja CPK z podziałem administracyjnym Preferowana lokalizacja CPK z podziałem administracyjnym / źródło: CPK

Wykup nieruchomości

-W nadchodzącym roku będziemy kontynuować wykup nieruchomości w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN), który trwa od grudnia 2020 r. Część umów jest podpisana, następne transakcje są w przygotowywaniu, a rzeczoznawcy majątkowi dokonują wycen, na podstawie których składamy kolejne oferty nabycia - powiedział Konrad Majszyk, rzecznik prasowy CPK.

Dotychczas do PDN zgłosiło się ponad 200 właścicieli. -Dla wszystkich uczestników PDN obowiązuje szereg ułatwień, np. organizację i sfinansowanie przez spółkę CPK przeprowadzki, pokrycie przez CPK kosztów obsługi prawnej, możliwość użytkowania nieruchomości po dokonaniu transakcji, a przed rozpoczęciem prac budowlanych - tłumaczył Majszyk.

Dalsze konsultacje z Koreańczykami

W 2022 r. spółka planuje dalej prowadzić specjalistyczne prace przedprojektowe m.in. z Lotniskiem Incheon z Seulu, doradcą strategicznym CPK, i Grupą Arup, która pełni rolę master plannera. Przy pomocy master plannera zostaną także rozwiązania w ramach master planu, które pozwolą stworzyć optymalną ofertę CPK dla podróżujących i w dużym stopniu zdecydują o przyszłym kształcie nowego lotniska.

Program kolejowy CPK Program kolejowy CPK/ źródło: CPK 

- Jeśli chodzi o inwestycje kolejowe w ramach CPK, to zakładamy, że w 2022 r. będą gotowe zlecone w 2021 r. studia techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) dla ok. 1000 km planowanych linii kolejowych. W ramach tych kontraktów w 2022 r. powstaną tzw. warianty inwestorskie przebiegów, które zaproponujemy we wnioskach o decyzje środowiskowe - przekazał Majszyk.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. W ramach tego projektu na ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.


PR24/PAP/sw

Czytaj także

Marcin Horała o CPK: etap projektowo-budowlany będzie szyty na miarę

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:15
- W ostatnim czasie zawarte zostały pierwsze transakcje dobrowolnego zakupu nieruchomości - o Centralnym Porcie Komunikacyjnym mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CPK ogłasza przetarg na wykonanie prac projektowych. Zobacz, jakie są wymagania spółki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 10:40
Wartość prac projektowych w ramach umowy ramowej na projektowanie inwestycji kolejowych zw. z Centralnym Portem Komunikacyjnym przekracza 7 mld zł netto. To obecnie największa w Europie umowa ramowa na prace projektowe - poinformowała spółka CPK. Oferty można składać do 5 listopada. Szczegóły postępowania znajdują się na platformie Smart PZP. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

CPK. Do roku 2034-2035 nastąpi otwarcie mega lotniska

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 17:00
Porozumienie z Koreańczykami otwiera nowe perspektywy inwestycyjne dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Staną się oni inwestorami i obejmą mniejszościowy pakiet akcji w spółce typu joint venture, która dopracuje plan inwestycyjny lotniska i pomoże w jego zarządzaniu - powiedział Marcin Horała pełnomocnik rządu ds. budowy CPK  w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń