more_horiz
Gospodarka

Od 7 stycznia rusza nabór wniosków do programu dopłat do stacji ładowania aut elektrycznych

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 16:23
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na ten cel niemal 2 mld zł - 870 mln na inwestycje w ładowarki i stacje wodoru oraz miliard złotych na rozwój sieci elektroenergetycznej na potrzeby tych ładowarek.
Z bezzwrotnych dotacji na budowę infrastruktury skorzystają samorządy, firmy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz rolnicy indywidualni
Z bezzwrotnych dotacji na budowę infrastruktury skorzystają samorządy, firmy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz rolnicy indywidualniFoto: shutterstock

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maciej Chorowski przypomniał, że to kolejna inicjatywa, po "Moim elektryku" i "Zielonym transporcie publicznym", wspierająca rozwój sektora elektromobilności w Polsce.

- Spodziewamy się, że dzięki temu programowi powstaną systemy pozwalające na odbywanie coraz dłuższych i mniej kosztownych, pod względem czasu oczekiwania na wolną ładowarkę, podróży przez kierowców samochodów elektrycznych - powiedział.


Posłuchaj
00:30 nabór.mp3 Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przypomina, że to kolejny program, po "Moim elektryku" i "Zielonym transporcie publicznym", wspierający rozwój sektora elektromobilności w Polsce. /IAR/

 

Program pozwoli na utworzenie 17 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych

Maciej Chorowski dodał, że z programu mogą korzystać również operatorzy systemów dystrybucyjnych, którzy otrzymają wsparcie na rozbudowę sieci oraz transformatorów.

- Tak, aby mogły one sprostać wymogom, jeżeli chodzi o instalacje nowych ładowarek, szczególnie ładowarek dużej mocy - wyjaśnił prezes.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że dzięki temu programowi w całej Polsce powstanie sieć ponad 17 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz 20 stacji wodoru.

Dofinansowanie dla samorządów, firm, spółdzielni mieszkaniowych oraz dla rolników indywidualnych

Z bezzwrotnych dotacji na budowę infrastruktury skorzystają samorządy, firmy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz rolnicy indywidualni.

Z kolei wsparcie rozwoju sieci dystrybucyjnej będzie skierowane do operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD).

Wnioski o dofinasowanie będzie można składać do 31 marca, jednak nie dłużej niż do wyczerpania alokacji.

Na początkowym etapie wnioski będą przyjmowane w trybie ciągłym. W przypadku gdy pula pieniędzy przeznaczona na realizację programu skończy się szybciej - przed zaplanowanym terminem zakończenia naboru - stosowna informacja zostanie zamieszczona na stronie internetowej Narodowego Funduszu.

PAP, jk

 

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem