Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maciej Chorowski przypomniał, że to kolejna inicjatywa, po "Moim elektryku" i "Zielonym transporcie publicznym", wspierająca rozwój sektora elektromobilności w Polsce.
- Spodziewamy się, że dzięki temu programowi powstaną systemy pozwalające na odbywanie coraz dłuższych i mniej kosztownych, pod względem czasu oczekiwania na wolną ładowarkę, podróży przez kierowców samochodów elektrycznych - powiedział.
00:30 nabór.mp3 Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przypomina, że to kolejny program, po "Moim elektryku" i "Zielonym transporcie publicznym", wspierający rozwój sektora elektromobilności w Polsce. /IAR/
Program pozwoli na utworzenie 17 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych
Maciej Chorowski dodał, że z programu mogą korzystać również operatorzy systemów dystrybucyjnych, którzy otrzymają wsparcie na rozbudowę sieci oraz transformatorów.
- Tak, aby mogły one sprostać wymogom, jeżeli chodzi o instalacje nowych ładowarek, szczególnie ładowarek dużej mocy - wyjaśnił prezes.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że dzięki temu programowi w całej Polsce powstanie sieć ponad 17 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz 20 stacji wodoru.
Dofinansowanie dla samorządów, firm, spółdzielni mieszkaniowych oraz dla rolników indywidualnych
Z bezzwrotnych dotacji na budowę infrastruktury skorzystają samorządy, firmy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz rolnicy indywidualni.
Z kolei wsparcie rozwoju sieci dystrybucyjnej będzie skierowane do operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD).
Wnioski o dofinasowanie będzie można składać do 31 marca, jednak nie dłużej niż do wyczerpania alokacji.
Na początkowym etapie wnioski będą przyjmowane w trybie ciągłym. W przypadku gdy pula pieniędzy przeznaczona na realizację programu skończy się szybciej - przed zaplanowanym terminem zakończenia naboru - stosowna informacja zostanie zamieszczona na stronie internetowej Narodowego Funduszu.
PAP, jk