X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Wysoka inflacja nie zatrzyma polskiej gospodarki". Ekspert: wzrost napędzać będą zakupy dóbr trwałych

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 10:28
- Wysoka inflacja nie zatrzyma polskiej gospodarki - w 2022 r. tempo wzrostu będzie bliskie 4,3 proc., napędzać go będą częstsze zakupy dóbr trwałych - samochodów czy elektroniki - ocenił Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ekspert przyznał, że wraz z inflacją szybko rosnąć będą wynagrodzenia - tempo wzrostu średniej pensji będzie zbliżone do 8 proc.
Ekspert PIE: ceny towarów konsumpcyjnych rosnąć będą w tempie zbliżonym do 7,3 proc.
Ekspert PIE: ceny towarów konsumpcyjnych rosnąć będą w tempie zbliżonym do 7,3 proc.Foto: Pixabay

Jak powiedział analityk z zespołu makroekonomii PIE Jakub Rybacki, najtrudniejszym wyzwaniem dla Polskiej gospodarki w 2022 roku będzie wysoka inflacja.

- Spodziewamy się, że ceny towarów konsumpcyjnych rosnąć będą w tempie zbliżonym do 7,3 proc. - ocenił.

"Wraz z energią mocno podrożeje żywność"

Ekspert wyjaśnił, że to efekt wysokich cen surowców energetycznych na rynkach światowych i presji płacowej w kraju.

- Wzrost cen będzie częściowo ograniczany przez tzw. tarczę antyinflacyjną - obniży ona jednak jedynie skalę problemu - zaznaczył.

Według niego najmocniej odczujemy podwyżki rachunków za energię. Zwrócił uwagę, że branża ciepłownicza podniosła już ceny o 30 proc., a najbliższe miesiąca przyniosą też podwyżki cen detalicznych gazu ziemnego i energii elektrycznej.

Wraz z energią mocno podrożeje żywność - ceny w II kwartale mogą być wyższe o nawet 8-9 proc. niż w 2021 r. - ocenił.

Jakub Rybacki przyznał, że wraz z inflacją szybko rosnąć będą wynagrodzenia - tempo wzrostu średniej pensji będzie zbliżone do 8 proc.

Wysokie podwyżki, jak wskazał, są efektem rosnących niedoborów wykwalifikowanych pracowników i narastających trudności z rekrutacją.

- Dla przedsiębiorców oznacza to jednak wyższe koszty pracy, które będą przenosić na finalnych konsumentów. W takich warunkach szybko rosnąć będą też ceny usług - dodał.

"Wzrost inwestycji utrzyma się na przyzwoitym poziomie"

Zdaniem eksperta PIE "wysoka inflacja nie zatrzyma polskiej gospodarki - w 2022 r. tempo wzrostu będzie bliskie 4,3 proc.". Podkreślił, że wzrost napędzać będą częstsze zakupy dóbr trwałych, na przykład samochodów i elektroniki. Zwrócił uwagę, że badania prowadzone przez Komisję Europejską wskazują, iż odsetek konsumentów deklarujących chęć powiększania wydatków jest rekordowo wysoki.

- Także wzrost inwestycji w 2022 roku utrzyma się na przyzwoitym poziomie - szacujemy, że będzie to 5,5 proc. - powiedział.

Dodał, że to głównie zasługa działań firm transportowych takich jak PKP - finalizowane będą inwestycje rozpoczęte w 2020 roku. Zdaniem eksperta stosunkowo dobrze prezentować się będą również inwestycje dużych firm.

- Głównym źródłem obaw jest aktywność małych i średnich przedsiębiorstw oraz samorządów - zaznaczył Jakub Rybacki.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Antyinflacyjny dodatek osłonowy. Informacja na jego temat zostanie dołączona do rachunków

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 07:20
Informacja o dodatkach osłonowych dla gospodarstw domowych będzie załączana przez sprzedawcę energii elektrycznej lub gazu do faktur, dostarczanych odbiorcom. Tak przewiduje podpisane 3 stycznia 2022 roku rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska do ustawy o dodatkach osłonowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 2022 r. rynek pracy czeka szybka odbudowa. Czego należy się spodziewać?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 18:15
Jakie zmiany w ciągu najbliższych 12 miesięcy zajdą na rynku pracy w Polsce? O tym mówił w radiowej Jedynce Andrzej Kubisiak - wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik rządu: przygotowujemy pakiet rozwiązań dotyczących taryf na gaz

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 09:30
Na najbliższe posiedzenie Sejmu w dniu 12 stycznia, przygotowujemy pakiet rozwiązań ws. taryf na gaz - poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller w Programie 1 Polskiego Radia. Chodzi m.in. o automatyzację procesu przechodzenia z taryfy biznesowej na indywidualną.
rozwiń zwiń