X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Spór płacowy w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy przeprowadzą strajk?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 10:10
Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej namawiają górników do udziału w rozpoczynającym się w środę dwudniowym referendum strajkowym. Dotychczas rozmowy z zarządem spółki ws. podwyżek płac nie przyniosły porozumienia.
W środę i czwartek w PGG odbędzie się referendum strajkowe.
W środę i czwartek w PGG odbędzie się referendum strajkowe.Foto: Spacer z aparatem/Shutterstock

Masówki, podczas których związki liderzy przedstawiają górnikom swoją ocenę sytuacji w spółce, rozpoczęły się dziś przed poranną zmianą. Organizowane będą do wieczora, w miarę rozpoczynania pracy przez kolejne zmiany. Związek Siepień'80 i niektóre inne organizacje relacjonują przebieg masówek na Facebooku, gdzie zamieszczane są nagrania filmowe z kolejnych kopalń.

Związkowcy domagają się rekompensaty pieniężnej za przepracowane od września do grudnia weekendy lub wypłaty jednorazowego świadczenia dla załogi. Oczekują także wzrostu średniego wynagrodzenia brutto w spółce do 8200 zł, wobec 7829 zł obecnie.

Rozmowy płacowe toczą się w ramach sporu zbiorowego. Poniedziałkowe spotkanie z udziałem mediatora nie przyniosło porozumienia, jednak rozmowy mają być kontynuowane w środę w południe. Choć rozmowy nie zostały zerwane, związki nie zrezygnowały z ustalonego wcześniej harmonogramu działań, którego częścią są wtorkowe masówki oraz zaplanowane na środę i czwartek referendum strajkowe. W razie braku porozumienia, 17 stycznia ma rozpocząć się bezterminowa blokada wysyłki węgla z kopalń PGG do elektrowni.

Związkowcy szykują referendum strajkowe

Podczas wtorkowych masówek związkowcy zachęcali górników do udziału w referendum, wskazując, iż zagłosować mogą także ci, którzy w dniu referendum będą np. na urlopach. Pracodawca udostępnił związkom listy pracowników, na podstawie których określona zostanie frekwencja w głosowaniu. Polska Grupa Górnicza to największa węglowa spółka, zatrudniająca obecnie niespełna 38 tys. osób.

Czytaj także:


Wyrażona w referendum zgoda załogi jest warunkiem przeprowadzenia strajku w ramach sporu zbiorowego. Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, strajk może ogłosić organizacja związkowa po uzyskaniu zgody większości głosujących pracowników, jeżeli w głosowaniu wzięło udział co najmniej 50 proc. załogi. Z reguły najpierw odbywa się strajk ostrzegawczy. Podczas masówek związkowcy podkreślali, że poparcie dla strajku w referendum da związkom mandat do dalszych, legalnych działań protestacyjnych.

Wola kompromisu jest, ale czy przyniesie porozumienie?

Przedstawiciele PGG jak dotąd nie skomentowali przebiegu wtorkowych masówek, podkreślając, iż nie utrudniają one pracy kopalń, a związkowcy mają pełną swobodę w ich organizacji. W poniedziałek, po zakończonej fiaskiem pierwszej turze mediacji, prezes PGG Tomasz Rogala zadeklarował pracę nad tym, aby - jak mówił - "rozstrzygnięcia w przyszłych okresach miały charakter pozytywny" i żeby strony umiały się porozumieć.

Wcześniej szef największej górniczej spółki tłumaczył, że rozmowy dotyczące wysokości wynagrodzeń odbywają się "w konkretnym otoczeniu".

- To otoczenie to możliwości finansowe spółki, czyli kiedy i jakimi środkami będziemy dysponować, aby regulować wszystkie zobowiązania, w tym pracownicze – mówił prezes.

Jak przypomniał, w maju ub. roku zawarto umowę społeczną dla górnictwa, gdzie obok gwarancji zatrudnienia ustalono mechanizm indeksacji przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń począwszy od 2022 r. - w tym roku ma to być 3,8 proc.

- Regulacje te są wspólne dla wszystkich sygnatariuszy umowy, czyli wszystkich spółek górniczych, które ją podpisały. Uważamy, że tam (na forum sygnatariuszy umowy jest miejsce do ewentualnych zmian – ocenił prezes PGG.

Co dalej z górnictwem węgla kamiennego?

Za kluczową Tomasz Rogala uznał notyfikację programu redukcji mocy produkcyjnych, który zakłada funkcjonowanie sektora górniczego przez najbliższe 28 lat przy zastosowaniu pomocy publicznej. We wtorek ustawą ustanawiającą system wsparcia dla górnictwa ma zająć się Senat.

Od 21 grudnia ub. roku w Polskiej Grupie Górniczej trwa pogotowie strajkowe. Od 21 do 23 grudnia protestujący prowadzili ostrzegawczą akcję blokowania wysyłki węgla. Blokady dotyczyły wyłącznie węgla transportowanego do elektrowni, sprzedaż surowca dla odbiorców indywidualnych odbywała się normalnie. Kolejną taką blokadę prowadzono przed dwie doby, między 4 a 6 stycznia.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Związkowcy z PGG zakończyli blokadę wysyłki węgla. Porozumienia jednak nie ma

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 11:29
Rano związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej zakończyli trwającą dwie doby blokadę torów kolejowych, którymi węgiel z kopalń jest transportowany do elektrowni i innych odbiorców. Jak informuje PGG, załadowane już węglem pociągi mają wyjeżdżać do odbiorców sukcesywnie, zgodnie z harmonogramem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór zbiorowy w PGG. Górniczy związkowcy i zarząd wracają do rozmów ws. płac

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 12:18
Przed południem związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej wznowili rozmowy z kierownictwem spółki w sprawie postulatów płacowych, które zostały zgłoszone w ramach sporu zbiorowego. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, na środę i czwartek związkowcy zapowiadają w kopalniach referendum strajkowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zarząd poprosił o kolejne dwa dni". Rafał Jedwabny o spotkaniu ws. rekompensat dla górników

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 15:38
Dzisiejsze spotkanie związkowców z zarządem Polskiej Grupy Górniczej zakończyło się bez rozstrzygnięcia. Kolejne zaplanowano na środę (12.01.).
rozwiń zwiń