Niepewność sytuacji gospodarczej bolączką przedsiębiorców. Mimo to Miesięczny Indeks Koniunktury rośnie

Mimo niepewności gospodarczej Miesięczny Indeks Koniunktury PIE i Banku Gospodarstwa Krajowego w styczniu 2022 r. wyniósł 110 pkt., co oznacza wzrost o 4,2 pkt. wobec grudnia 2021 r. i o 13,9 pkt. w porównaniu do stycznia rok wcześniej - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny.

2022-01-12, 09:30

Niepewność sytuacji gospodarczej bolączką przedsiębiorców. Mimo to Miesięczny Indeks Koniunktury rośnie
Polska jest jednym z pierwszych państw UE, który wprowadził taryfy na ceny energii elektrycznej dla MŚP.Foto: Shutersttok

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) jest wskaźnikiem badającym nastroje polskich przedsiębiorstw. Został opracowany przez Polski Instytut Ekonomiczny we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Poziomem neutralnym MIK jest 100 pkt. Wynik powyżej tej wartości oznacza poprawę koniunktury, a poniżej - jej pogorszenie.

MIK wyniósł w styczniu 110 pkt - oznacza to wzrost o 4,2 pkt. w stosunku do grudnia 2021 i o 13,9 pkt w porównaniu do stycznia ubiegłego roku.

Wyraźny wzrost w zatrudnieniu

O relatywnie wysokim wyniku MIK w pierwszym odczycie w 2022 r. zdecydowały pozytywne zmiany komponentów, w których na koniec ubiegłego roku notowane były spadki mdm: wartość sprzedaży (+22,4 pkt.) oraz liczba nowych zamówień (+5 pkt.).

"W styczniowym odczycie widać też wyraźny wzrost w zatrudnieniu (+8,9 pkt.) oraz lekką poprawę mocy produkcyjnych (+1,7 pkt.)" - zwrócili uwagę analitycy PIE.

REKLAMA

Poniżej poziomu neutralnego w styczniowym odczycie był tylko jeden komponent (inwestycje). Wzrost mdm widać w wartości sprzedaży (+22,4 pkt.) oraz w zatrudnieniu (+8,9 pkt.). Nieco mniejsze wzrosty zanotowały nowe zamówienia i moce produkcyjne. Natomiast względem grudnia ubiegłego roku spadła nieco płynność finansowa (-1,7 pkt.) oraz wynagrodzenia (-1,3 pkt.), które nadal przekraczają wartość neutralną.

Porównując sytuację obecną do tej sprzed roku, w styczniowym odczycie w 2021 r. trzy składowe przekroczyły próg neutralny. Były to: wynagrodzenia (111,3 pkt.), moce produkcyjne (111,3 pkt.) oraz zatrudnienie (104,5 pkt.).

Problemy związane ze wzrostem cen energii

Eksperci zwrócili uwagę, że wśród najważniejszych barier działalności gospodarczej "wybija się w styczniowym notowaniu" niepewność co do przyszłej sytuacji gospodarczej - jako ważną lub bardzo ważną oceniło ją trzy czwarte firm.

Z kolei 70 proc. zwracało uwagę na problemy związane ze wzrostem cen energii, a 64 proc. kosztów pracowniczych. Niedostępność pracowników stanowiła poważną barierę dla 55 proc., natomiast 40 proc. wskazało na zatory płatnicze i niedostępność produktów. Najmniej uciążliwe okazały się koszty finansowania (35 proc.).

REKLAMA

Obserwowany wysoki poziom indeksu (110 pkt.) świadczy jednak przede wszystkim o skali odbicia gospodarczego dokonanego w 2021 r. Wzrósł on w tym czasie o 13,9 pkt. Poprawiły się również wyniki niemal wszystkich obszarów działania przedsiębiorstw - poziomu sprzedaży i nowych zamówień, poziomu zatrudnienia, płynności finansowej czy inwestycji.



Przyrost liczby osób pracujących

Analityk z zespołu strategii w PIE Paula Kukołowicz stwierdziła, że obecna sytuacja przynosi nowe wyzwania.

- Dotyczą chociażby wzrostu cen energii, problemów z dostępnością pracowników oraz rosnących kosztów pracy - wymieniła.

Według niej, wszystkie te czynniki przekładają się na wysoki poziom niepewności związany z obecną sytuacją gospodarczą, na co wskazuje większość przebadanych przedsiębiorców.

REKLAMA

Zwróciła też uwagę, że w sytuacji tak powszechnej niepewności firmy planują zwiększać zatrudnienie i podnosić wynagrodzenia.

- W pierwszym tegorocznym badaniu aż 18 proc. podmiotów zadeklarowało plany wzrostu poziomu zatrudnienia, zaś odsetek firm planujących wzrost wynagrodzeń utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie 30 proc. - wyjaśniła.

Wskazała też na przyrost od początku pandemii liczby osób pracujących o 150 tys.

Reakcja przedsiębiorstw na wzrost inflacji

Konrad Soszyński z biura badań i analiz Banku Gospodarstwa Krajowego zauważył, że w styczniu odnotowano poprawę koniunktury w większości ankietowanych przedsiębiorstw. Zróżnicowanie widać natomiast w podziale ze względu na wielkość firm.

REKLAMA

- W przypadku dużych przedsiębiorstw zaobserwowaliśmy nieznaczny spadek ocen koniunktury, a wyraźniejszy w małych firmach - zaznaczył.

Jego zdaniem, w przypadku tych ostatnich, źródłem niepewności są zmiany podatkowe, które ze względu na strukturę podatkową tych firm mają większy wpływ na ich pozycję finansową.

- Nieznaczne pogorszenie koniunktury w dużych firmach przemysłowych to konsekwencja - widocznego w danych koniunktury GUS za grudzień - spadku zamówień zagranicznych, na które duże firmy są bardziej eksponowane - wyjaśnił Konrad Soszyński.

Wskazał też na rozkład barier postrzeganych przez firmy jako najpoważniejsze. Wśród nich na pierwszym miejscu wymieniana jest niepewność gospodarcza.

REKLAMA

- Jest to reakcja przedsiębiorstw na wzrost inflacji, co może skutkować spadkiem popytu na pewne produkty - ocenił.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej