Znamy kandydatów Sejmu do RPP. Możliwa zmiana nastawienia do wysokości stóp procentowych

Poseł PiS Gabriela Masłowska i ekonomista Jakub Borowski zostali zgłoszeni jako sejmowi kandydaci na członków Rady Polityki Pieniężnej - wynika z opublikowanych w poniedziałek druków sejmowych.

2022-02-01, 07:41

Znamy kandydatów Sejmu do RPP. Możliwa zmiana nastawienia do wysokości stóp procentowych
Dziś już po raz 11 RPP zdecydowała o podwyżce stóp procentowych.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Gabriela Masłowska została zgłoszona przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, a Jakub Borowski przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska.

W informacji opublikowanej na stronie Sejmu napisano, że Gabriela Masłowska uzyskała tytuł magistra z zakresu problematyki rozwoju regionalnego na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie w 1974 r. W latach 1974 – 1976 była asystentem w Instytucie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W latach 1976 - 1980 pracowała jako nauczyciel akademicki na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie prowadząc wykłady z ekonomii.

"W 1982 r. uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych i podjęła pracę w Katedrze Ekonomiki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, gdzie jako adiunkt wykładała ekonomię gospodarki rynkowej. Była też kierownikiem Studium Rozwoju Obszarów Wiejskich prowadzonego we współpracy z uczelniami z Francji, Belgii i Włoch. W latach 2006 - 2015 prowadziła wykłady w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu z polityki gospodarczej" - napisano.

Gabriela Masłowska była posłem na Sejm IV, V, VI, VII ,VIII a także IX - obecnej kadencji Sejmu. Nieprzerwanie od 2022 roku pracuje w Komisji Finansów Publicznych, a w VIII i IX kadencji jako zastępca przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych.

REKLAMA

"Prowadzi systematyczne badania i analizy w oparciu o statystykę międzynarodową dotyczące funkcjonowania strefy Euro. Uzyskane wyniki badań zostały zawarte w około stu wystąpieniach parlamentarnych dotyczących polityki monetarnej i rynku kapitałowego oraz publikacji naukowych i popularnonaukowych w tym: Makroekonomia gospodarki rynkowej, ABC rynku kapitałowego, O zachowanie suwerenności monetarnej Polski" - napisano w druku sejmowym.

Jakub Borowski

Według informacji zamieszczonych w druku sejmowym Jakub Borowski jest doktorem nauk ekonomicznych, specjalistą w zakresie polityki pieniężnej i integracji monetarnej. W 1998 r. ukończył studia magisterskie w Szkole Głównej Handlowej na kierunku bankowość i finanse; w 2009 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych nadany przez Radę Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH.

Od 2009 r. pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Ekonomii II w Szkole Głównej Handlowej i prowadzi wykłady dla studentów Studium Magisterskiego i w ramach programu MBA poświęcone polityce pieniężnej, teorii i polityce kursów walutowych, zaawansowanej ekonomii międzynarodowej, finansom międzynarodowym i ekonomicznemu otoczeniu firmy.

W latach 2002-2007 dr Jakub Borowski kierował Wydziałem Polityki Pieniężnej w Departamencie Analiz Makroekonomicznych i Strukturalnych NBP. W latach 2007- 2012 był głównym ekonomistą Invest-Banku i Kredyt Banku, a od 2013 pracuje na stanowisku głównego ekonomisty banku Credit Agricole. W latach 2012-2015 dr Jakub Borowski był członkiem Rady Gospodarczej przy Premierze.

REKLAMA

Obecnym członkom Rady Polityki Pieniężnej z ramienia Sejmu kadencja kończy się odpowiednio: Grażynie Ancyparowicz - 9 lutego, Erykowi Łonowi - 9 lutego, Jerzemu Żyżyńskiemu - 30 marca.

Czytaj także:

Polskieradio24.pl/ PAP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej