W Polsce przybywa terminali płatniczych. Jest ich już 500 tysięcy

Od początku działania programu za pomocą takich urządzeń przeprowadzono 850 mln transakcji na łączną kwotę blisko 48 mld zł, poinformowała Fundacja Polska Bezgotówkowa.

2022-02-22, 15:34

W Polsce przybywa terminali płatniczych. Jest ich już 500 tysięcy
Od początku działania programu takimi urządzeniami przeprowadzono 850 mln transakcji na łączną kwotę blisko 48 mld zł.Foto: shutterstock/Kostiantyn Voitenko

W opublikowanym we wtorek raporcie poinformowano, że w programie Polska Bezgotówkowa, który wystartował w 2018 roku, do tej pory uczestniczyło ponad 360 tys. przedsiębiorców i instytucji, a liczba zainstalowanych terminali płatniczych przekroczyła pół miliona.

Dzięki nim - jak dodano - przeprowadzono 850 mln transakcji na łączną kwotę blisko 48 mld złotych.

Terminale korzystają z "mody" na innowacyjne usługi bankowe

"Program zniósł bariery kosztowe w akceptacji i zmienił zarówno podejście przedsiębiorców, jak i klientów promując modę na bezgotówkowe innowacyjne usługi finansowe" - wskazał cytowany w komunikacie wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa Zbigniew Wiśniewski.

Jego zdaniem pół miliona zainstalowanych terminali to sukces całego rynku dostawców usług płatniczych – agentów rozliczeniowych, wydawców kart, organizacji płatniczych oraz otoczenia instytucjonalnego.


Powiązany Artykuł

adam glapiński 1200.jpg
Adam Glapiński: Polska jest liderem w dziedzinie płatności bezgotówkowych



Według danych Fundacji Polska Bezgotówkowa najbardziej rekordowym miesiącem pod względem liczby podpisanych umów na instalację terminali okazał się grudzień 2021 r. – do programu przystąpiło wówczas blisko 20 tys. podmiotów.

REKLAMA

Terminale w 16 tys. miejscowości – najwięcej w woj. mazowieckim, śląskim, wielkopolskim

Terminale instalowane w ramach programu działają w blisko 16 tys. miejscowości na terenie całej Polski. Największa ich liczba jest zainstalowana w województwach: mazowieckim, śląskim, wielkopolskim i małopolskim. Jak dodano, Fundacja aktywnie działa także tam, gdzie jest najniższy procent zainstalowanych terminali - w województwach opolskim, lubuskim, świętokrzyskim i podlaskim.



Do branż, w których liczba zainstalowanych terminali w ramach programu jest najwyższa, należą: sektor beauty (kosmetyczki, fryzjerzy i spa), restauracje, sklepy spożywcze i usługi transportowe. Pierwszą dziesiątkę zamykają natomiast usługi zdrowotne (w tym weterynarze), mechanicy, sklepy odzieżowe i kwiaciarnie.

Fundacja została powołana w celu podejmowania działań w zakresie rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce, w szczególności poprzez rozbudowę sieci akceptacji instrumentów płatniczych, upowszechniania i promocji obrotu bezgotówkowego, a także działania na rzecz budowy innowacji technologicznych w płatnościach. Interesariuszami Fundacji są m.in.: Mastercard, Visa, Ministerstwo Finansów, Związek Banków Polskich, a także banki i agenci rozliczeniowi. PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej