more_horiz
Gospodarka

Ministerstwo apeluje o otwarcie sklepów w niedzielę przy granicy ukraińskiej. "Stan wyższej konieczności"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 12:27
"Apeluję o otwarcie sklepów w województwie podkarpackim i lubelskim" - napisała na Twitterze minister rodziny Marlena Maląg. Resort od kilku dnia aktywnie uczestniczy w tworzeniu dobrych warunków na przyjęcie przybywających masowo uchodźców.
Ministerstwo apeluje o otwarcie sklepów przy granicy ukraińskiej.
Ministerstwo apeluje o otwarcie sklepów przy granicy ukraińskiej.Foto: Shutterstock/Dziurek

"Ze względu na stan wyższej konieczności apeluję o otwarcie sklepów w województwie podkarpackim i lubelskim. Jestem w kontakcie z @g_hrycko, @pipgip. Wprowadzimy w tym zakresie odpowiednie regulacje prawne" - czytamy we wpisie minister Marleny Maląg.

"Jasny sygnał" dla handlowców

- W województwie podkarpackim i lubelskim, w szczególności przy trasach, którymi poruszają się osoby przemieszczające się z Ukrainy, możliwe jest otwarcie sklepów w niedzielę - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Podkreślił, że w związku z agresją Rosji na Ukrainę i przybywającymi do Polski uchodźcami, mamy w Polsce stan "wyższej konieczności, w którym potrzebne jest uruchomienie danego rodzaju działalności".

- Chcemy dać jasny sygnał, że - jeśli chodzi o otwieranie w tych miejscach sklepów, które w niedzielę powinny być zamknięte - tego typu działania nie będą karane - powiedział rzecznik rządu.

Zapowiedział też "skorygowanie stosownych przepisów".

Priorytet dla urzędów pracy

Jeszcze w piątek minister rodziny zwróciła się do dyrektorów wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, aby wszelkie kwestie administracyjne związane z legalizacją zatrudnienia obywateli Ukrainy rozpatrywać priorytetowo, poza kolejnością i bez zbędnej zwłoki.

- Koordynujemy i przekazujemy urzędom pracy konieczne informacje, żeby proces zatrudnienia przebiegał w sposób płynny, w oparciu o nowe przygotowane rozwiązania - powiedziała Marlena Maląg po spotkaniu z dyrektorami urzędów pracy.

Pomoc dla obywateli Ukrainy

Z kolei wiceminister Stanisław Szwed wziął udział w wideokonferencji z przedstawicielami wydziałów pomocy społecznej urzędów wojewódzkich oraz ośrodków pomocy społecznej.

- Zależy nam na tym, by pomoc dla obywateli Ukrainy przebiegała sprawnie. Jesteśmy gotowi udzielić wszelkiego wsparcia naszym sąsiadom, którzy do przyjadą do Polski uciekając przed agresją Rosji - podkreślił Stanisław Szwed.

PR24.pl, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem