Rośnie Indeks PMI dla polskiego sektora przemysłowego. Raport: optymizm biznesowy także wzrósł

2022-03-01, 10:18

Rośnie Indeks PMI dla polskiego sektora przemysłowego. Raport: optymizm biznesowy także wzrósł
Luty był trzynastym miesiącem ciągłego wzrostu produkcji przemysłowej. Foto: manine99/Shutterstock

Indeks PMI dla polskiego sektora przemysłowego wzrósł w lutym do 54,7 pkt. z 54,5 miesiąc wcześniej - podała firma Markit. Autorzy raportu napisali, że w lutym ekspansja w polskim sektorze wytwórczym przyspieszyła dzięki szybszemu wzrostowi produkcji oraz nowych zamówień.

Według informacji prasowej PMI w lutym 2022 powstawały nowe miejsca pracy, a producenci ponownie zwiększyli swoją aktywność zakupową. Optymizm biznesowy także wzrósł.

"Lutowe dane zasygnalizowały pozytywne trendy dla cen oraz dostaw" - wskazali analitycy.

"Mimo że presje cenowe oraz opóźnienia w dostawach były wciąż wysokie na tle badań długoterminowych, presja kosztowa osłabła do najniższego poziomu od 12 miesięcy, a czas dostaw wydłużył się w najmniejszym stopniu od początku zeszłego roku" - napisali.

Przedsiębiorcy alarmują

Luty był trzynastym miesiącem ciągłego wzrostu produkcji przemysłowej. Wzrost ten przypisywany jest wzmożonemu napływowi nowych zamówień wynikającemu z rosnącego popytu zarówno na rynkach krajowych jak i na rynkach zagranicznych.

Według ekspertów rośnie też eksport do UE - to trzeci miesiąc z rzędu, w dodatku w największym stopniu od sierpnia zeszłego roku.


Posłuchaj

Ekspertka PKO BP Urszula Kryńska komentuje wskaźnik PMI dla Polski (IAR/Prostak) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

Respondenci PMI wskazali na kilka problemów polskiej gospodarki. Po pierwsze boryka się ona z brakami kadrowymi, głównie z powodu COVID-19. Po drugie obserwuje się niedobór podaży materiałów. Przedsiębiorcy alarmują, że zmagają się z opóźnieniami w dostawach. Podaż nie nadąża za popytem: aktywność zakupowa wzrosła w lutym piętnasty miesiąc z rzędu - dostawcy wciąż borykali się ze zdobywaniem oraz dostarczaniem środków produkcji.

Analitycy wskazali na spowolnienie inflacji, mimo rosnących cen energii: ogólna inflacja kosztów spadła do najniższego poziomu od 12 miesięcy. Odnotowano też najsłabszy wzrost cen wyrobów gotowych w ciągu ostatnich 11 miesięcy.

Silna akumulacja zapasów

Według autorów raportu wynika to z tego, że rosnąca od miesięcy inflacja skłoniła firmy do zwiększania zapasów surowców i półfabrykatów. Najnowsze dane wykazały kolejną silną na tle badań historycznych akumulację zapasów w polskich fabrykach.

W lutowych prognozach przedsiębiorcy spodziewają się dalszego wzrostu sprzedaży, w związku z zanikiem wyzwań związanych z pandemią. Ponadto większość przedsiębiorców ma plany wprowadzenia na rynek nowych produktów i zwiększenia produkcji.

Project Managment Institute to międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające kierowników projektów. Organizacja zajmuje się rozwijaniem kompetencji kadr zarządzających i przedsiębiorców. W Polsce PMI jest obecna od 2007 r.


PR24.pl, IAR, Prostak, PAP, DoS



Polecane

Wróć do strony głównej