more_horiz
Gospodarka

Wojna wpłynie na liczbę inwestycji? Minister rozwoju uspokaja: Polska uważana jest za kraj bezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 07:10
Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak podczas wizyty w Waszyngtonie powiedział, że mimo wojny na Ukrainie amerykańscy przedsiębiorcy uważają Polskę za kraj bezpieczny do inwestowania. W wywiadzie dla Polskiego Radia minister wyjaśniał, że poczucie bezpieczeństwa daje Amerykanom obecność Polski w NATO. W stolicy USA Nowak zabiegał między innymi o usunięcie Rosji z grupy G20 i przyznanie jej miejsca Polsce.
Minister Piotr Nowak spotkał się z przedstawicielami amerykańskiej administracji, międzynarodowych instytucji finansowych, ośrodków analitycznych i biznesu
Minister Piotr Nowak spotkał się z przedstawicielami amerykańskiej administracji, międzynarodowych instytucji finansowych, ośrodków analitycznych i biznesuFoto: Twitter/@MRiTGOVPL

Piotr Nowak powiedział, że Amerykanie są "zachwyceni siłą polskiej gospodarki" i mimo wojny na Ukrainie bardzo dobrze oceniają perspektywy rozwoju Polski. 

Nowak: inwestowanie w Polsce jest bezpieczne

- Przedstawiciele największych firm technologicznych chcą rozbudowywać swoje oddziały i operacje w naszym kraju. Chcą powiększać swoją obecność w Polsce - powiedział. Minister dodał, że wśród amerykańskich przedsiębiorców nie ma obaw, że wojna na Ukrainie "rozleje się" na nasze terytorium, ponieważ Polska jest członkiem Paktu Północnoatlantyckiego.

- NATO jest czymś, co odstrasza Rosję. Widzimy, że Putin nie radzi sobie z Ukrainą, więc o NATO nie ma nawet co mówić - powiedział minister. Piotr Nowak dodał, że wiele firm, które dotychczas były obecne w Rosji, sygnalizuje chęć przeniesienia swoich operacji do Polski, ponieważ jest u nas bezpiecznie, a perspektywy wzrostu gospodarczego są bardzo dobre.

Polska zastąpi Rosję w G20?

W wywiadzie dla Polskiego Radia minister Piotr Nowak powiedział, że propozycja usunięcia Rosji z G20 i zastąpienia jej Polską spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem. - To jest nowa propozycja, ale wszyscy uważają, że w takiej organizacji nie ma miejsca dla Rosji, która się zachowuje tak brutalnie i agresywnie - powiedział. Minister przyznał, że nie ma jasnych kryteriów usuwania z G20, ponieważ grupa ta nie posiada stałej struktury.

- Ta propozycja spotkała się z tak pozytywnym odzewem, że jeden z moich rozmówców powiedział, że gdyby był z tym problem, to należy porzucić G20 i stworzyć organizację, w której będzie Polska - mówił Piotr Nowak. Minister dodał, że obecnie jest odpowiedni moment, by podjąć radykalne kroki.

Posłuchaj
00:59 11628623_1.mp3 Minister Piotr Nowak spotkał się z przedstawicielami amerykańskiej administracji. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Polskie satelity na orbicie

Podczas dwudniowej wizyty w Waszyngtonie minister technologii i rozwoju spotkał się między innymi z sekretarz ds. handlu Giną Raimondo, szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą, przedstawicielami Departamentu Stanu, Banku Światowego, ośrodka Atlantic Council oraz Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu.

Dziś w Los Angeles minister weźmie udział w ceremonii podpisania listu intencyjnego pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną a firmą Virgin Orbit w sprawie dostarczenia technologii umożliwiającej wynoszenie satelitów na orbitę z terytorium Polski.

kp

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem