"To dobre decyzje". Ekspert: rząd uwzględnił propozycje środowiska biznesowego

- Nowe rozwiązania podatkowe to dobre decyzje, uwzględniają propozycje środowiska biznesowego z jesieni 2021 r. Szkoda, że straciliśmy pół roku i brakuje stabilności prawa - ocenił partner w firmie Crido, doradca podatkowy Michał Wodnicki. Ekspert zaznaczył, że z dokładniejszą oceną proponowanych przez rząd rozwiązań trzeba poczekać, aż zaprezentowane zostaną szczegóły.

2022-03-25, 08:03

"To dobre decyzje". Ekspert: rząd uwzględnił propozycje środowiska biznesowego
Przedsiębiorcy mogą już liczyć składkę zdrowotną tak, jak liczą podatek dochodowy.Foto: Bartłomiej Pietrzyk/Shutterstock

- Już jesienią 2021 r. alarmowaliśmy, że niektóre rozwiązania proponowane w Polskim Ładzie są nie do przeforsowania i rząd się teraz z tego wycofuje. Cieszy to, że uwzględniono obecnie nasze propozycje i przywrócono odliczalność składki zdrowotnej, możliwość rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi - stwierdził Michał Wodnicki.

Dodał, że dobrym rozwiązaniem jest też to, że osoby pracujące w więcej niż jednym miejscu będą mogły skorzystać z preferencji podatkowych u różnych pracodawców, a nie tylko u jednego.

Księgowi będą mieli więcej czasu

Zdaniem eksperta dokładniejszego sprawdzenia wpływu na sytuację podatników wymaga kwestia obniżenia stawki podatku dochodowego z 17 proc. do 12 proc. oraz likwidacja ulgi podatkowej dla klasy średniej.

- Biorąc pod uwagę stabilność prawa, to stwierdzam, że jej nie ma. Księgowi będą musieli od nowa uczyć się zasad rozliczania. Tym razem jednak będą mieli na to więcej czasu niż w styczniu, kiedy wprowadzano Polski Ład, bo nie kilka dni, ale dwa-trzy miesiące. O takie vacatio legis postulowaliśmy jesienią w przypadku Polskiego Ładu - przypomniał doradca podatkowy.

REKLAMA

Zaznaczył również, że z dokładniejszą oceną proponowanych przez rząd rozwiązań trzeba poczekać, aż zaprezentowane zostaną szczegóły.

Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca

W czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc. dla podatników, którzy są w pierwszym przedziale skali podatkowej, a więc zarabiają do 120 tys. zł rocznie.

Ponadto zamiany zakładają zlikwidowanie tzw. ulgi dla klasy średniej oraz wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym (do kwoty 8,7 tys. zł), ryczałcie i karcie podatkowej. Premier zapowiedział także zmiany przy odliczeniach dla samotnych rodziców. Kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł pozostanie bez zmian.

REKLAMA

Zmiany podatkowe - według planów resortu - mają wejść w życie od 1 lipca 2022 r.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej