more_horiz
Gospodarka

Musisz zgłosić, czym ogrzewasz dom. Inaczej zapłacisz karę

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 11:25
Wciąż ponad 3,5 mln Polaków nie zgłosiło w urzędzie, czym ogrzewają swój dom. A na dopełnienie tego obowiązku zostało coraz mniej czasu. Spóźnisz się? Zapłacisz nawet 5 tys. zł kary - przypomina Business Insider.
Aż 1,5 mln właścicieli domów ogrzewa kotłem na paliwo stałe, czyli np. węgiel, drewno czy pellet.
Aż 1,5 mln właścicieli domów ogrzewa kotłem na paliwo stałe, czyli np. węgiel, drewno czy pellet.Foto: ulev33/Shutterstock

Nieco ponad 2,6 mln nieruchomości znajduje się już w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Choć w ostatnich miesiącach liczba zgłoszeń nabrała rozpędu, to wciąż nawet nie jesteśmy w połowie tego procesu.

"Z zebranych do tej pory deklaracji wyłania się jednak ponury obraz. Okazuje się bowiem, że zdecydowana większość Polaków wciąż pali najbardziej szkodliwym dla środowiska paliwem" - czytamy w serwisie.

Ranking gmin, które przodują

Według szacunków Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w Polsce jest 6,2 mln budynków mieszkalnych. To oznacza, że wciąż ponad 3,5 mln właścicieli lub zarządców nie wypełniło ciążącego na nich obowiązku.

Aby zmobilizować mieszkańców poszczególnych samorządów, nadzór budowlany publikuje również ranking gmin, które przodują w wypełnianiu tego obowiązku oraz tych, w których mieszkańcy najbardziej się ociągają. Zdecydowanym liderem jest gmina Zawidów na Dolnym Śląsku. Tam właściciele zgłosili do rejestru już ponad 600 z 760 nieruchomości. To daje wynik na poziomie 79 proc.

Na drugim biegunie jest gmina Żelechlinek w województwie łódzkim. Z 1 tys. 471 punktów adresowych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków trafiło jedynie... 38 domów. To zaledwie 2 proc. wypełnienia.

Dominują kotły na paliwo stałe

Z danych dostarczonych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wynika, że zdecydowana większość z 2,6 mln zgłoszonych nieruchomości wciąż do ogrzewania używa szkodliwych dla środowiska pieców.

Aż 1,5 mln właścicieli domów przyznało się, że pali kotłem na paliwo stałe, czyli np. węgiel, drewno czy pellet. Na drugim miejscu znalazł się co prawda gaz (ponad 800 tys. nieruchomości) i prąd (346 tys.). Aż 340 tys. Polaków wykorzystuje w swoich domach popularne kozy oraz kominki, a kolejne 230 tys. - piecokuchnie lub kuchnie węglowe.

Kara grzywny do 5 tys. zł

Spis źródeł ciepła w Polsce rozpoczął się w lipcu 2021 r. Właściciele domów mają 12 miesięcy na zgłoszenie, czyli do końca czerwca 2022 r. Zostały już więc tylko 3 miesiące.

Jeśli właściciel nie dopełni ciążącego na nim obowiązku, ustawa przewiduje sankcje. Przepisy zakładają, że za takie wykroczenie grozi mandat, a jeśli sprawa trafi do sądu - kara grzywny od 20 zł do 5 tys. zł.

PR24.pl, businessinsider.com.pl, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem