more_horiz
Gospodarka

Polscy wynalazcy zaskakują pomysłowością. Jesteśmy wiceliderem Europy w zakresie zgłoszeń patentowych

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 08:09
Polska znalazła się w ścisłej czołówce państw, które zgłaszają wynalazki do Europejskiego Urzędu Patentowego. Nasz kraj uplasował się na drugim miejscu pod względem tempa zgłaszania wynalazków.
Prezes Urzędu Patentowego: duża liczba zgłoszeń do europejskiej instytucji, która daje ochronę prawną dla danego wynalazku, to oznaka coraz większej świadomości rodzimych firm.
Prezes Urzędu Patentowego: duża liczba zgłoszeń do europejskiej instytucji, która daje ochronę prawną dla danego wynalazku, to oznaka coraz większej świadomości rodzimych firm.Foto: Halfpoint/Shutterstock

Według danych polskiego Urzędu Patentowego dynamika zgłoszeń z naszego kraju za ubiegły rok jest na bardzo wysokim poziomie. Prezes Urzędu Patentowego Edyta Demby-Siwek powiedziała IAR, że mówimy o aż 13-proc. wzroście, co plasuje nas właśnie na drugim miejscu w Europie.

Farmacja, transport i technologie medyczne

- Bardzo nas to cieszy i liczymy, że będzie podobnie w następnych latach - powiedziała prezes Urzędu Patentowego.

Wyjaśniła, że zgłoszenia z Polski obejmują głównie obszar farmacji, transportu i technologii medycznych.


Posłuchaj
00:12 x 1 Polska z jedną z największych liczb wynalazków.mp3 Polska z jedną z największych liczb wynalazków (IAR)

 

Prezes Urzędu Patentowego dodała, że duża liczba zgłoszeń do europejskiej instytucji, która daje ochronę prawną dla danego wynalazku, to oznaka coraz większej świadomości rodzimych firm. Edyta Demby-Siwek przypomniała, że zgłoszenie do Europejskiego Urzędu Patentowego daje szerokie możliwości.

Europejski Urząd Patentowy zrzesza 38 państw

Produkt chroniony patentem pozwala na dominację na danym ryku. To wynalazca ma prawo do wyłącznego korzystania z danego rozwiązania i zarabiania na nim. Nikt inny nie może z naszego wynalazku korzystać bez naszej zgody. Europejski Urząd Patentowy zrzesza 38 państw. Opatentowanie danej technologii czy produktu w tej instytucji daje ochronę na rynkach wszystkich zrzeszonych w urzędzie krajów.


Posłuchaj
00:16 x 2 Polska z jedną z największych liczb wynalazków.mp3 Polska z jedną z największych liczb wynalazków (IAR)

 

Wśród polskich produktów, które zostały zgłoszone do Europejskiego Urzędów Patentowego są między innymi półprzewodniki wykorzystywane w różnego rodzaju urządzeniach precyzyjnych, które oparte są na wiedzy z zakresu fizyki ciał stałych.

45 tys. operacji z użyciem polskich implantów

Jeden z polskich naukowców opracował półprzewodniki bazujące na azotkach metali grupy trzeciej, czyli galu, glinu i indu. Wynalazek uzyskał europejski patent ochronny.

Inny ze zgłoszonych produktów to implanty wspomagające kręgosłup. System powstał w Polsce i jest obecnie wykorzystywany przez wiele państw europejskich do przeprowadzania operacji na kręgosłup. W ubiegłym roku przeprowadzono 45 tys. operacji z użyciem polskich implantów.

Kolejnym z patentów jest dwuosobowy, czterokołowy pojazd elektryczny Triggo. Mikrosamochód dzięki zastosowaniu przedniej osi o zmiennym rozstawie kół, łączy cechy motocykla i samochodu. Zapewnia też łatwe poruszanie się po zatłoczonych ulicach miast.

PR24.pl, IAR, DoS