more_horiz
Gospodarka

Program Kolej Plus. Premier: zwiększamy budżet dwukrotnie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 10:06
- Budżet programu Kolej Plus zostanie zwiększony o 5,5 mld zł do 11 mld zł - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Decyzja w tej sprawie zapadnie na najbliższym posiedzeniu rządu. - Program Kolej Plus wchodzi w nową, decydująca fazę - dodał wicepremier Jacek Sasin.
Premier Mateusz Morawiecki: w ramach programu wyremontowano już ponad 400 stacji i przystanków kolejowych i blisko 300 dworców kolejowych i odbudowano już ponad 1000 km połączeń kolejowych.
Premier Mateusz Morawiecki: w ramach programu wyremontowano już ponad 400 stacji i przystanków kolejowych i blisko 300 dworców kolejowych i odbudowano już ponad 1000 km połączeń kolejowych.Foto: Kancelaria Premiera/Twitter

Premier zapowiedział, że Rada Ministrów zdecyduje na środowym posiedzeniu o powiększeniu budżetu na program Kolej Plus. Będzie to - jak podkreślił szef rządu - "zwiększenie budżetu dwukrotne, o kolejne 5,5 mld zł, do ponad 11 mld zł".

- To jest budżet na inwestycje, budżet rozwojowy - podkreślił.

Odbudowano ponad 1000 km połączeń

Jak mówił Mateusz Morawiecki, program jest ważny dla całej Polski, gdyż pozwoli na odbudowę i odtworzenie linii kolejowych.

- Sprawne i sprawcze państwo musi umieć zajmować się wieloma sprawami jednocześnie - podkreślił w kontekście kryzysu za wschodnią granicą i kryzysu uchodźczego w Polsce.


Dodał, że kolej jest ekologicznym, sprawnym i bezpiecznym środkiem transportu, wraca też na nią moda.

Wskazał, że w ramach programu wyremontowano już ponad 400 stacji i przystanków kolejowych i blisko 300 dworców kolejowych i odbudowano już ponad 1000 km połączeń kolejowych. Zwrócił uwagę, że dzięki nowym projektom pojawiają się nowe połączenia. Podkreślał, że przed 2015 r. tory niszczały, a połączenia zamykano.


Posłuchaj
00:29 Premier Mateusz Morawiecki o modernizacji kolei.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o modernizacji kolei (IAR)

 

Czwarta część dla Lubelszczyzny

- Program Kolej Plus wchodzi w nową, decydująca fazę, co potwierdzi Rada Ministrów, podnosząc nakłady na budowę nowych linii kolejowych w Polsce - podkreślił z kolei wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jego zdaniem dzięki większemu finansowaniu podwoić się ma też liczba planowanych inwestycji z 17 do 34.


Szef MAP dodał, że szczególne miejsce w programie przewidziane jest dla województwa lubelskiego. Poinformował, że ok. jedna czwarta inwestycji ma być zrealizowana właśnie w tym regionie.

- Tam też trafi jedna czwarta środków - zaznaczył.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem