more_horiz
Gospodarka

"Klimat wobec wyzwań XXI wieku". Eksperci wskazują na potencjał geotermii

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 13:21
- Energia geotermalna będzie odgrywać coraz większą rolę w transformacji systemu energetycznego w Polsce - uważa wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Tematowi energii geotermalnej w istniejących systemach grzewczych poświęcone jest XIII Forum Innowacyjności "Klimat wobec wyzwań XXI wieku", które trwa w Warszawie.
Wiceminister Piotr Dziadzio: w ciepłownictwo widzimy potencjał rozwoju niskotemperaturowej geotermii do 45C. Rozwój wysokotemperaturowej geotermii powinniśmy badać i rozwijać, jednak jest to technologia bardziej zaawansowana.
Wiceminister Piotr Dziadzio: w ciepłownictwo widzimy potencjał rozwoju niskotemperaturowej geotermii do 45°C. Rozwój wysokotemperaturowej geotermii powinniśmy badać i rozwijać, jednak jest to technologia bardziej zaawansowana.Foto: N.Minton/Shutterstock

Rozpoczynając spotkanie, wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio podkreślił, że inwestowanie w energię geotermalną jest istotne w walce o czyste powietrze i ograniczenie negatywnych skutków zmian klimatu.

Będziemy bardzo mocno wspierać rozwój tego typu działań w naszym kraju. Jest to czyste źródło energii, odnawialne źródło energii, ale równocześnie jest to potencjał, który pozwoli zabezpieczyć w pewnym sensie obszar ciepłownictwa w naszym kraju - wyjaśnił wiceminister.


Posłuchaj
00:16 x 1 XIII Forum Innowacyjności Klimat wobec wyzwań XXI wieku.mp3 XIII Forum Innowacyjności "Klimat wobec wyzwań XXI wieku" (IAR)

 

Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański dodał, że systemy geotermalne są przyszłością odnawialnych źródeł energii w naszym kraju.


- Jednym z elementów możliwości odejścia od paliw kopalnianych i redukcji do zera emisji gazów cieplarnianych będzie wykorzystanie źródeł geotermalnych. I tutaj rząd będzie wspierał tego typu rozwiązania, co przyniesie nam możliwości uzyskania neutralności klimatycznej - powiedział Krystian Szczepański.


Posłuchaj
00:17 x 2 XIII Forum Innowacyjności Klimat wobec wyzwań XXI wieku.mp3 XIII Forum Innowacyjności "Klimat wobec wyzwań XXI wieku" (IAR)

 

XIII Forum Innowacyjności zorganizowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk.

PR24.pl, IAR, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem