more_horiz
Gospodarka

Długi czynszowe Polaków wzrosły do 200 mln zł. Ekspert: utrzymanie lokali jest coraz droższe

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 07:59
Niemal 200 mln zł wynoszą długi osób oraz firm wobec spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i gminnych zarządców lokali. W ciągu minionego roku wzrosły o ponad 19 mln zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Dług czynszowy wynosi przeciętnie 23,4 tys. zł.
Na przestrzeni czterech lat przeciętny dług czynszowy osoby fizycznej w BIG InfoMonitor wzrósł z 11,1 tys. zł do 23,4 tys. zł.
Na przestrzeni czterech lat przeciętny dług czynszowy osoby fizycznej w BIG InfoMonitor wzrósł z 11,1 tys. zł do 23,4 tys. zł.Foto: Thomas Andre Fure/Shutterstock

Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor w pierwszych dwóch miesiącach tego roku przybyło 1,4 mln zł długów za nieopłacone czynsze. W skali roku było to 19,4 mln zł, a od początku pandemii - 44,2 mln zł. Zdecydowana większość wpisów dotyczy osób fizycznych, zobowiązania firm stanowią 10 proc.

Dodano, że zaległości czynszowe osób i firm zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wynoszą prawie 200 mln zł. Chodzi o długi wobec spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, a także gminnych zarządców lokali.

Nieuregulowane płatności ma co czwarty lokal

W sumie dłużników, którzy nie płacą za czynsz, w bazie BIG InfoMonitor jest 8.052, w tym 7.619 konsumentów. Jak wskazał prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, zarówno liczba dłużników, jak i kwota nieopłaconych czynszów byłyby wyższe, gdyby nie spłaty osób i firm zgłoszonych do rejestru dłużników.

- W ostatnich 12 miesiącach zwrócili blisko 16 mln zł - poinformował Sławomir Grzelczak.

Jak powiedziała ekspertka BIG InfoMonitor Halina Kochalska, to co widać w BIG, "to tylko niewielka część czynszowych zaległości".

- Skontrolowane przez GUS mieszkania mają prawie 6,3 mld zł długów, nieuregulowane płatności ma co czwarty lokal - wskazała.


Prezes BIG InfoMonitor zwrócił uwagę, że utrzymanie lokali jest coraz droższe; przestrzegł, że czynsz to wysokie kwoty, które przy nieregularnych spłatach szybko mogą spiętrzyć się do dużych sum.

- Wysoka inflacja to ważny sygnał, by rozkładać zobowiązanie na raty, interesować się czy problemy są przejściowe, przypominać o płatnościach - stwierdził.

Według danych zgłaszane przez wierzycieli do BIG InfoMonitor długi czynszowe to przeciętnie 23.420 zł w przypadku osoby i 46.144 zł w przypadku firmy.

Rekordzistka zalega na prawie 1,8 mln zł

Na przestrzeni czterech lat przeciętny dług czynszowy osoby fizycznej w BIG InfoMonitor wzrósł z 11,1 tys. zł do 23,4 tys. zł. Zgodnie z danymi, o ile przeważnie nieregulowanie zobowiązań z finałem w rejestrze dłużników jest domeną panów, to jeśli chodzi o czynsz, częściej jest to problem kobiet (53 proc. dłużników). Najliczniejszą grupę dłużniczek stanowią panie w przedziale 45-54 lata. Z kolei rekordzistka ma 61 lat, pochodzi z Warszawy i zalega na prawie 1,8 mln zł.


Mazowsze to region, w którym średnia zaległość czynszowa osób jest najwyższa w kraju - Mazowszanie i mazowieckie firmy mają łącznie 36,5 mln zł długu. Jeśli chodzi o biznes to czynszowy rekord należy do przedsiębiorstwa z Pomorza, które ma ponad 2,7 mln zł zaległości.

PR24.pl, PAP, DoS