more_horiz
Gospodarka

2,8 mld zł zysku netto. Orlen podał wyniki za pierwszy kwartał

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 09:00
W pierwszym kwartale 2022 r. Grupa Orlen wypracowała zysk netto w wysokości 2,8 mld zł - podał płocki koncern. To o miliard złotych więcej niż w zeszłym roku.
Grupa Orlen zakończyła pierwszy kwartał 2022 roku z wynikiem EBITDA LIFO na poziomie 2,8 mld zł.
Grupa Orlen zakończyła pierwszy kwartał 2022 roku z wynikiem EBITDA LIFO na poziomie 2,8 mld zł.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

"Grupa Orlen zakończyła pierwszy kwartał 2022 roku z wynikiem EBITDA LIFO na poziomie 2,8 mld zł. W wypracowanych wynikach największy udział miał obszar energetyki, który odnotował rekordową produkcję energii ze źródeł odnawialnych, na poziomie 0,6 TWh" - poinformował PKN Orlen w czwartkowej informacji prasowej.

Orlen stawia na OZE

Spółka przekazała, że wzrost produkcji zielonej energii o 46 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku był możliwy m.in. dzięki sukcesywnemu przyłączaniu nowych mocy odnawialnych.

- Nasze wyniki po raz kolejny potwierdzają, że dywersyfikacja źródeł przychodów, poparta strategicznymi inwestycjami, ma sens. W bardzo zmiennym otoczeniu jesteśmy w stanie elastycznie reagować na bieżące wyzwania, zapewniając stabilne zyski całej Grupy Orlen i jej nieprzerwany rozwój - powiedział cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Według niego dobrym przykładem jest zapisany w strategii Orlen2030 rozwój odnawialnych źródeł energii. Obajtek wskazał przy tym, że dzięki kolejnym akwizycjom w tym obszarze, w minionym kwartale koncern osiągnął rekordowy poziom produkcji z tych źródeł, zwiększając niezależność energetyczną naszej gospodarki.


- Dla bezpieczeństwa dostaw energii do Polski kluczowa będzie finalizacja do końca tego roku procesu budowy jednej, silnej, multienergetycznej firmy, która będzie skutecznie konkurować z globalnymi graczami i zagwarantuje stabilne zaopatrzenie w surowce oraz ceny energii dla polskiej gospodarki i klientów - podkreślił Obajtek.

Ważne przejęcia Orlenu

W informacji przypomniano, iż w styczniu PKN Orlen wybrał czterech partnerów do realizacji środków zaradczych, wynegocjowanych z Komisją Europejską w związku z procesem przejęcia Grupy Lotos, a w marcu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozytywnie rozpatrzył wniosek koncernu o zgodę na przejęcie PGNiG.

"Połączenie tych trzech firm, które zostanie sfinalizowane w tym roku, istotnie wpłynie na wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski, a także całego regionu, w tym m.in. Litwy, Łotwy, Estonii oraz Czech i Słowacji" - ocenił PKN Orlen.

W komunikacie zaznaczono, ze "powstanie zintegrowanego koncernu multienergetycznego pozwoli realizować kluczowe, wielkoskalowe inwestycje energetyczne".

- Będzie też szansą na znacznie szerszy dostęp do zielonej energii, co z kolei zwiększy niezależność energetyczną Polski - podkreślił PKN Orlen.

- PKN Orlen w pierwszych trzech miesiącach tego roku utrzymywał wskaźniki finansowe na bezpiecznym poziomie - zapewnił koncern. Wskazał jednocześnie, że utrzymał ratingi inwestycyjne na poziomie BBB- z perspektywą pozytywną, przyznany przez Agencję Fitch Ratings oraz Baa2 z perspektywą pozytywną, przyznany przez Agencję Moody’s.

Czytaj także:

W pierwszym kwartale 2022 r. Grupa Orlen przeznaczyła na inwestycje 3 mld zł.

- Ich realizacja umożliwi dalszą budowę wartości Koncernu i wzrost konkurencyjności na międzynarodowym rynku - podkreślił koncern.

Jak przypomniano w komunikacie, w marcu zarząd PKN Orlen zarekomendował wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy tej spółki za 2021 r. na poziomie 3,5 zł na akcję, zgodnie z założeniami strategii Orlen2030 - ostateczną decyzję o jej wypłacie podejmie zwołane na maj Walne Zgromadzenie.

PolskieRadio24.pl, PAP, md