more_horiz
Gospodarka

Fuzja Orlenu z Lotosem. Obajtek: najpóźniej w lipcu powinna być już zarejestrowana połączona spółka

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 08:29
- Wojna pokazała, że transformacja energetyczna musi przebiegać szybciej - uważa Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodał, że bez fuzji z Lotosem dzisiaj Orlen nie myślałby o wspólnych przedsięwzięciach w petrochemii, o badaniach i rozwoju w znacznie większej skali niż dotychczas.
Obecnie Polska jest największym odbiorcą ropy saudyjskiej w Europie i nie osiągnęłaby takiego statusu, gdyby nie prowadzona od czterech lat dywersyfikacja dostaw.
Obecnie Polska jest największym odbiorcą ropy saudyjskiej w Europie i nie osiągnęłaby takiego statusu, gdyby nie prowadzona od czterech lat dywersyfikacja dostaw.Foto: PKN Orlen

W wywiadzie dla dziennika "Rzeczpospolita" prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka spytano, jaki może mieć wpływ na połączenie Orlenu z Lotosem przyjęty przez Senat projekt nowelizacji ustawy dotyczącej zasad zarządzania mieniem państwowym, w ramach którego chce zablokować sprzedaż stacji paliw należących do Lotosu na rzecz węgierskiego MOL-a.

Decyzja Senatu nie ma dziś żadnego przełożenia na trwającą fuzję. Jestem przekonany, że do fuzji dojdzie dla dobra Orlenu, Lotosu i całej polskiej gospodarki. Gdybyśmy cztery lata temu nie zaczęli procesu budowy koncernu multienergetycznego, to dziś nie osiągalibyśmy bardzo dobrych wyników. Filozofia grupy multienergetycznej to już standard w Europie - tak działają najwięksi gracze, jak Total, Repsol, Eni czy BP. My nie mamy kompleksów i to wśród takich graczy chcemy się pozycjonować - odpowiedział Daniel Obajtek.

Fuzję należy uznać za polską rację stanu

- Dlatego naszą strategię zaprojektowaliśmy tak, aby poszczególne segmenty działalności uzupełniały się, a generowane zyski stawiały nas w europejskiej czołówce, a nie w ogonie. Jako znacznie mniejszy podmiot nie bylibyśmy partnerem biznesowym dla wielu międzynarodowych firm. Tymczasem staniemy się dla nich jeszcze ważniejszym kontrahentem, gdyż znacząco wzrośnie skala naszej działalności. To szczególnie ważne obecnie, kiedy potrzebujemy nowych, pozarosyjskich źródeł energii. W tym kontekście fuzję należy uznać za polską rację stanu - dodał szef koncernu.

Podkreślił, że obecnie Polska jest największym odbiorcą ropy saudyjskiej w Europie i nie osiągnęłaby takiego statusu, gdyby nie prowadzona od czterech lat dywersyfikacja dostaw.

- Skala działalności jest też ważna, by skutecznie i szybko przeprowadzić transformację energetyczną w Polsce. Bez fuzji dzisiaj nie myślelibyśmy o wspólnych z Lotosem przedsięwzięciach w petrochemii, o badaniach i rozwoju w znacznie większej skali niż dotychczas" - zaznaczył Daniel Obajtek.

KE działa wbrew zasadom rynkowym?

Według szefa koncernu wojna na Ukrainie pokazała, że potrzebujemy więcej stabilności, że transformacja energetyczna musi przebiegać jeszcze szybciej, a bez silnego zintegrowanego koncernu multienergetycznego nie uda się jej przeprowadzić.

Zaznaczył, że "zupełnie nie rozumie zarzutu o nierynkowość tej transakcji".

Proces fuzji uzyskał akceptację Komisji Europejskiej. To ona określiła, jakie warunki musimy spełnić, aby doszło do finalizacji połączenia. Czy to oznacza, że Komisja Europejska działa wbrew zasadom rynkowym? Nie, ona dbała o zachowanie konkurencyjności na rynku - dodał prezes Obajtek.

Ocenił, że jest duże prawdopodobieństwo, że Komisja wyda decyzję w sprawie fuzji w maju.

- Następnie podamy wyceny, parytet wymiany akcji Orlenu na walory Lotosu i zwołamy walne zgromadzenia obu spółek. Tym samym w czerwcu lub najpóźniej w lipcu powinna być już zarejestrowana połączona spółka - powiedział.

Mamy jedne z najniższych cen paliw w UE

Pytany, czy gdyby dziś Rosja, wzorem sytuacji w zakresie dostaw gazu, chciała zapłaty rublami za ropę, Orlen dostosowałby się do jej żądań, Daniel Obajtek odpowiedział, że "w przypadku wstrzymania dostaw bez problemu z tym sobie poradzimy".

Zapewnił, że już dzisiaj Orlen wspólnie z rządem robi wszystko, aby ceny paliw były stabilne.

- Obniżone zostały obciążenia podatkowe. Z naszej strony optymalizujemy procesy produkcyjne i logistyczne. W efekcie w Polsce dzisiaj mamy jedne z najniższych cen paliw w całej UE. W rezultacie w biznesie detalicznym w I kwartale tego roku nasz zysk był podobny jak rok temu, mimo że o 13 proc. zwiększyliśmy wolumen sprzedaży. To najlepiej pokazuje, że nie drenujemy kieszeni Polaków - powiedział.

PR24.pl, PAP, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem