more_horiz
Gospodarka

Będzie pomoc dla gmin odciętych od gazu. Premier podjął decyzję

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 11:15
Premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję gwarantującą zabezpieczenie dostaw gazu do miejsc, które korzystały z dostaw od firm objętych sankcjami - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. 
Rzecznik rządu: premier wydał decyzję gwarantującą dostawy gazu do miejsc, które korzystały z dostaw od firm objętych sankcjami
Rzecznik rządu: premier wydał decyzję gwarantującą dostawy gazu do miejsc, które korzystały z dostaw od firm objętych sankcjamiFoto: Peter Gudella/Shutterstock

"Spółki skarbu państwa niezwłocznie podjęły działania w celu szybkiej realizacji tej decyzji" - napisał na Twitterze Müller.

Na póżniejszej konferencji prasowej rzecznik rządu powiedział, że proces przejmowania sieci spółki Novatek powinien zakończyć się w ciągu kilkudziesięciu godzin.

Pozwoli to a wznowienie dostaw gazu do niektórych gmin w Polsce, w których gaz nie jest dostarczany, ponieważ zajmowała się tym objęta sankcjami rosyjska firma Novatek Green Energy.

PGNiG dostarczy gaz dotychczasowym klientom firmy Novatek

Gaz klientom Novateku dostarczy Grupa Kapitałowa PGNiG. "Spółki są w stałym kontakcie i współpracują na bieżąco z administracją rządową. Dzięki temu udało się wypracować rozwiązania umożliwiające sprawne przywrócenie dostaw gazu" - poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Niedoborami gazu dotkniętych zostało 10 gmin: Cegłów, Kałuszyn, Lubień Kujawski, Lubowidz, Łeba, Mieścisko, Mrozy, Polanów, Zagórów i Żuromin. Paliwo na polecenie premiera, wydane na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym, dostarczy PGNiG Obrót Detaliczny.

Polskie sankcje na rosyjskie podmioty

We wtorek rząd opublikował pierwszą listę sankcyjną, która obejmuje oligarchów i podmioty z Rosji, a także te, które niekojarzone są z rosyjskimi właścicielami. Lista 50 pozycji - 15 dotyczy osób, a 35 podmiotów gospodarczych, które prowadziły interesy w Polsce.

To uzupełnienie ograniczeń, które już wprowadziła Unia Europejska. Sankcje wchodzą w życie od dziś, a wnioskowały o nie ABW, CBA i SKW.

Czytaj także:

ms

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem