more_horiz

"Uzupełniamy sankcje UE". Wiceszef MSWiA tłumaczy, dlaczego Polska wprowadza oddzielne restrykcje

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 07:50
- W Polsce działają rosyjskie firmy, które albo nie zostały objęte unijnymi sankcjami, albo od nich uciekły. Bo zdarza się tak, że natychmiast po ich wprowadzeniu jakiś oligarcha przepisał swoją firmę na brata albo siostrę - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Rząd opublikował pierwszą listę sankcyjną, która obejmuje oligarchów i podmioty z Rosji, a także te, które niekojarzone są z rosyjskimi właścicielami. Lista 50 pozycji - 15 dotyczy osób, a 35 podmiotów gospodarczych, które prowadziły interesy w Polsce.

Maciej Wąsik: uzupełniliśmy sankcje unijne

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że UE nałożyła swoje restrykcje, które Polska wykonała. Niemniej, w naszym kraju wciąż działają podmioty, którym udaje się sankcje omijać. - Unia jest ogromnym organizmem, wydaje swoje sankcje rozporządzeniem. Jest to mało elastyczny element. My mamy swoją listę, decyzję podjął minister spraw wewnętrznych na podstawie ustawy. Uzupełniliśmy sankcje unijne - stwierdził.

Jak stwierdził Maciej Wąsik, Rosja zarabia pieniądze na wojnę w Europie, a gospodarcze uderzenie ma temu zapobiec. Wskazał, że każde państwo ma swoją specyfikę, a niektóre rosyjskie podmioty, które funkcjonują w Polsce, nie prowadzą działalności w całej Europie. Oddzielne sankcje, jak tłumaczył, są też zachętą dla innych państw, by podjęły podobne decyzje.

Posłuchaj
15:20 Wąsik.mp3 Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik o polskich sankcjach na Rosję i Białoruś (24 pytania - rozmowa poranka)

Czytaj także:

Kwestia konfiskaty rosyjskich majątków

Gość PR24 odniósł się też do kwestii mrożenia i ewentualnej konfiskaty majątków rosyjskich biznesmenów w Polsce. Jak zauważył, to pierwsze rozwiązanie jest możliwe w oparciu o ustawę, natomiast konfiskata wiąże się ze zmianą konstytucji. - Taki projekt został złożony przez stronę rządową. Żeby zmienić konstytucję, trzeba mieć kwalifikowaną dużą większość - 2/3. Opozycja, pewno nawet nie przeczytawszy tego projektu, nie zastanawiając się nad tym, zapowiedziała, że go nie poprze - stwierdził.

- Opozycja ma usta pełne frazesów dot. walki z Putinem. Teraz dopiero będzie "sprawdzam" - dodał wiceminister.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Eliza Olczyk
Gość: Maciej Wąsik (wiceminister spraw wewnętrznych i administracji)
Data emisji: 27.04.2022
Godzina emisji: 7.06

PR24/IAR

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem