more_horiz
Gospodarka

"Bony na cyfryzację" dla kilkuset przedsiębiorców. PARP ogłosił wyniki konkursu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 13:21
Aż 696 projektów zostało rekomendowanych do dofinansowania w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości "Bony na cyfryzację". Każdy z nich może otrzymać średnio po 215 tys. zł. Najwięcej inicjatyw pochodziło z województwa mazowieckiego, a najmniej z opolskiego. Wszystkie projekty dotyczyły rozwiązań związanych z cyfryzacją.
Bony na cyfryzację to konkurs dla MŚP, którego celem było łagodzenie skutków COVID-19 oraz ograniczanie ryzyka gospodarczego i społecznego, wywoływanego przez pandemię.
"Bony na cyfryzację" to konkurs dla MŚP, którego celem było łagodzenie skutków COVID-19 oraz ograniczanie ryzyka gospodarczego i społecznego, wywoływanego przez pandemię.Foto: Shutterstock

- Nie ma wątpliwości, że transformacja gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0, osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju zależy w ogromnej mierze od automatyzacji przemysłu, cyfryzacji przedsiębiorstw, inwestycji w zaawansowane technologie. Firmy powinny inwestować w innowacyjność. Potwierdza to fakt, jaką popularnością cieszył się nabór - powiedział Jacek Żalek, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Ograniczanie ryzyka gospodarczego

Najwięcej inicjatyw - aż 121 - rekomendowanych do dofinansowania było z województwa mazowieckiego, kolejno - 103 z małopolskiego. Najmniej pochodziło z województwa opolskiego, z którego rekomendowano do dofinansowania 6 projektów.

W dziedzinie cyfryzacji mamy jeszcze sporo do zrobienia. Polska podejmuje intensywne działania, aby zwiększyć wykorzystanie IT w przedsiębiorstwach, które odbiega od poziomu innych państw UE - skomentował z kolei Dariusz Budrowski, prezes PARP.

Dodał, że "Bony na cyfryzację" to konkurs dla MŚP, którego celem było łagodzenie skutków COVID-19 oraz ograniczanie ryzyka gospodarczego i społecznego, wywoływanego przez pandemię poprzez transformację cyfrową gospodarki.

Dofinansowanie w maksymalnej wysokości 255 tys. zł należy przeznaczyć na zakup oprogramowania, usług programistycznych, a także pokrycie kosztów usług doradczych i szkoleniowych towarzyszących wdrożeniu nowych rozwiązań cyfrowych.


Wartość wniosków wyniosła 149.386.741,21 zł

Do organizatorów konkursu wpłynęło 6.108 wniosków o wartości ponad 1,2 mld zł. Aż 696 z nich zostało rekomendowanych do dofinansowania, z czego większość stanowiły projekty mikroprzedsiębiorstw. 209 inicjatyw, rekomendowanych przez komisję oceny projektów, dotyczyło technologii informatycznych, 113 zarządzania przedsiębiorstwami, a 110 edukacji. Były to najczęściej wskazywane w projektach dziedziny.

Dodatkowe punkty w ocenie kryteriów obligatoryjnych otrzymało 474 przedsiębiorstw, reprezentujących branże szczególnie dotknięte pandemią, jak: edukacja pozaszkolna, hotelarstwo, gastronomia, architektura, fizjoterapia, organizacja turystyki oraz wydarzeń takich jak targi, wystawy, kongresy.

Wartość wniosków rekomendowanych do dofinansowania wyniosła 149.386.741,21 zł. W ocenie złożonych do PARP wniosków, poza pracownikami PARP, uczestniczyło także 165 branżowych ekspertów zewnętrznych, łącznie oceniający przeprowadzili ponad 11,6 tys. ocen merytorycznych.


Praca zdalna, szkolenia online, system ERP

Przedsiębiorcy najczęściej wnioskowali o wsparcie projektów dotyczących pracy zdalnej, szkoleń online, elektronicznego obiegu dokumentów, zdalnej obsługi klienta, systemu ERP.

Wśród ciekawych innowacji procesowych znalazła się m.in. organizacja wycieczek, dzięki stworzeniu platformy agregującej wirtualne wycieczki, z funkcjonalnością łatwej usługi za pomocą gogli VR. Innym interesującym projektem jest realizacja zamówień klientów przemysłowych na specjalistyczne maszyny produkcyjne zakładająca wdrożenie oprogramowania do zdalnego prowadzenia procesów nadzorowania maszyn i zdalnego prowadzenia początkowych czynności procesu serwisowania, wspomagającego prowadzenie działań serwisowych i naprawczych maszyn.

Konkurs zorganizowany był w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Pierwotnie budżet konkursu zamykał się kwotą 110 mln zł, jednakże za zgodą Instytucji Zarządzającej POIR został zwiększony o blisko 40 mln zł. Za koordynację projektu odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

PR24.pl, PAP, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem