Polska bez rosyjskiego gazu. Jacek Sasin: magazyny mamy napełnione w ponad 80 procentach

2022-05-11, 10:18

Polska bez rosyjskiego gazu. Jacek Sasin: magazyny mamy napełnione w ponad 80 procentach
Gdybyśmy używali tylko i wyłącznie gazu zgromadzonego w magazynach, to mniej więcej na 1,5 miesiąca nam wystarczy - mówił Jacek Sasin.Foto: Shutterstock/ANTON ZUBCHEVSKYI

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że polskie magazyny gazu są obecnie napełnione w 84 procentach. Jak mówił, gdybyśmy chcieli korzystać tylko z zapasów surowca, to wystarczyłoby to na około półtora miesiąca.

Jacek Sasin pytany w TVP 1 o zapasy gazu w Polsce wskazał: "Mamy magazyny napełnione w 84 proc.".

Podkreślił, że stopień napełnienia wzrósł po odcięciu gazu rosyjskiego do Polski.

- Jesteśmy najlepiej przygotowanym krajem na ten kryzys gazowy w Europie - stwierdził. Przypomniał, że średnia europejska to ok. 30 proc. napełnienia magazynów.

- Gdybyśmy używali tylko i wyłącznie gazu zgromadzonego w magazynach to mniej więcej do 1,5 miesiąca nam wystarczy - powiedział.

Bez gazu z Rosji

Zwrócił uwagę, że obecnie "obywamy się bez gazu rosyjskiego i bez zabierania gazu zgromadzonego w magazynach.

- Ubytek gazu rosyjskiego udało nam się pokryć importem z innych kierunków - wskazał. Przypominał, że 1 maja br. otwarto połączenie gazociągowe z Litwą - "z portem w Kłajpedzie, gdzie 2 mld m sześć. rocznie jest do naszej dyspozycji".

Czytaj także:

Na początku maja Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo informowało, że magazyny gazu w Polsce są zapełnione w 81 proc.

Pod koniec kwietnia Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjska spółka poinformowała, że powodem jest odrzucenie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) płatności za gaz w rublach.

Polska pomoże w obudowie Ukrainy

Wicepremier pytany w środę o możliwość powojennej odbudowy Ukrainy przez polskie firmy przypomniał, że zwrócił się do spółek Skarbu Państwa, by przygotowały plan działań dot. odbudowy "nie tylko infrastruktury energetycznej, ale w ogóle gospodarki ukraińskiej, infrastruktury ukraińskiej".

- Tworzymy dzisiaj dokument, który będzie, ofertą (...) dla strony ukraińskiej - powiedział.



Przyznał, że wiele krajów będzie chciało w procesie odbudowy uczestniczyć i na tym zarabiać.

- Będzie konkurencja (..). My musimy być przygotowani do tego - wskazał.

PolskieRadio24.pl, TVP1, PAP, md

Polecane

Wróć do strony głównej