more_horiz
Gospodarka

Wakacje na drogach. Kierowcy pojadą nowymi odcinkami szybkich tras

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 08:12
Jeszcze przed wakacjami kierowcy pojadą nowymi odcinkami szybkich dróg - pisze środowa "Rzeczpospolita". Łatwiej będzie dojechać z Warszawy nad morze i do Rzeszowa, zniknie ograniczenie prędkości na budowanej A1, ale będą też utrudnienia z powodu remontów.
Przed wakacjami kierowcy zyskają ponad 140 kilometrów nowych szybkich dróg.
Przed wakacjami kierowcy zyskają ponad 140 kilometrów nowych szybkich dróg.Foto: GDDKiA/Twitter

Z informacji zebranych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że jeszcze przed wakacjami kierowcy zyskają ponad 140 kilometrów nowych szybkich dróg.

"To mniej niż połowa z zapowiadanych na cały 2022 r. 345 km, ale znacząco usprawni podróże wybierającym się na urlopy. Będzie łatwiej dojechać m.in. z Warszawy nad morze, domknięta zostanie ważna część szlaku Via Carpatia, poprawią się warunki podróżowania samochodem na Pomorzu i w województwie kujawsko-pomorskim" - czytamy.

Dodano, że od stycznia do ruchu włączono na razie tylko jeden nowy odcinek – przeszło 8 km drogi ekspresowej S19 od miejscowości Zdziary do Rudnika nad Sanem. Za to już w najbliższy piątek ma być otwarty kolejny, znacznie dłuższy fragment tej ekspresówki: 20 km pomiędzy Niedrzwicą Dużą a Kraśnikiem. Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) domknie to budowę strategicznej dla całej Polski Wschodniej Via Carpatii pomiędzy Lublinem a Rzeszowem - napisano.

Rzeszów lepiej skomunikowany z resztą kraju

"Oddając do ruchu odcinek S19 Niedrzwica Duża– Kraśnik Północ połączymy stolice dwóch województw – lubelskiego i podkarpackiego. Dzięki temu Rzeszów zyska nieprzerwane, ekspresowe połączenie z Warszawą i autostradą A2, a z Lublina będzie można szybko dojechać do autostrady A4" – mówi, cytowany przez "Rzeczpospolitą", Szymon Piechowiak, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). W rezultacie usprawni się nie tylko ruch regionalny, ale także biznesowy i turystyczny.

Czytaj także:

Jak napisała gazeta, w końcu czerwca zostaną otwarte dwa odcinki drogi ekspresowej S5. Będzie to 23,4-kilometrowy fragment Nowe Marzy–Świecie Południe oraz o kilometr krótszy – od Świecia do węzła Bydgoszcz Północ.

"W sumie 46 km. Co prawda budowa jeszcze definitywnie się nie zakończy: na koniec przyszłego miesiąca drogowcy zapewnią jednak już pełną przejezdność trasy, a koniec prac nastąpi w sierpniu. Za to całkowicie zakończą się z końcem czerwca roboty na trasie S6 Strzebielino–Gdynia Wielki Kack, usprawniając wyjazd z aglomeracji trójmiejskiej w kierunku Słupska i Koszalina. Od początku wakacji będzie łatwiej podróżować trasą S7 na północ od Warszawy" - podano.

Szybciej ze stolicy nad morze

Jak zaznaczono, planowane jest włączenie do ruchu dwóch odcinków: Pieńki– Płońsk oraz Napierki–Mława, każdy liczący ok. 14 km. Trasa S7 dla podróżujących pomiędzy Warszawą a Gdańskiem to bezpłatna alternatywa dla połączenia autostradami A2 i płatną A1, więc udrożnienie tej ekspresówki przyciągnie kolejnych kierowców.

"Na koniec czerwca planowane jest jeszcze oddanie części zachodniej obwodnicy Łodzi – przeszło 12-kilometrowego odcinka Łódź Lublinek–Aleksandrów Łódzki. Na przełomie czerwca i lipca gotowy będzie także półtorakilometrowy węzeł Kijewo na autostradzie A6 pod Szczecinem. Z kolei już w czasie wakacji, w sierpniu, kierowcy pojadą nowym, długim na przeszło 23 km kawałkiem drogi ekspresowej S61 od Szczuczyna do węzła Ełk Południe" - napisała "Rzeczpospolita".

PolskieRadio24.pl, PAP, Rzeczpospolita, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem