more_horiz
Gospodarka

Polskie magazyny gazu są zapełnione w 90 proc. Minister klimatu: rezerwy stale rosną

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 17:57
- Rezerwy gazu w naszym kraju stale rosną, magazyny są zapełnione już w 90 proc. - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zapewniła, że błękitnego paliwa w polskich domach nie zabraknie.
Anna Moskwa: infrastruktura gazowa pozwala nam dzisiaj powiedzieć, że jesteśmy w 100 proc. przygotowani na niezależność od rosyjskiego gazu.
Anna Moskwa: infrastruktura gazowa pozwala nam dzisiaj powiedzieć, że jesteśmy w 100 proc. przygotowani na niezależność od rosyjskiego gazu.Foto: PGNiG

"Konsekwentnie zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Rezerwy gazu w naszym kraju stale rosną - magazyny są zapełnione już w 90 proc." - przekazała w czwartek na Twitterze szefowa resortu klimatu i środowiska.

Minister dodała, że obecna sytuacja na świecie wymaga konkretnych działań, "dlatego podejmujemy decyzje, które gwarantują, że gazu w polskich domach nie zabraknie".

"Konsekwentnie napełniamy magazyny"

Zgodnie z opublikowaną przez Annę Moskwę grafiką stan napełnienia wszystkich magazynów gazu na koniec doby gazowej 18 maja (godz. 6.00) wynosił 90 proc.

Stan napełnienia instalacji na początek doby wynosił 32.438,6 GWh z kolei na koniec doby 32.656 GWh, co odpowiada 3,09 mld m3 gazu.

Niedawno minister klimatu przypomniała, że w Polsce istnieje obowiązek magazynowania gazu.

- Konsekwentnie napełniamy magazyny. Zawsze przed sezonem jesienno-zimowym nasze magazyny są pełne. W sytuacji jakiegokolwiek kryzysu jesteśmy gotowi je uruchomić i dostarczyć niezbędny gaz - powiedziała.


"Gotowi na pełną niezależność"

- Infrastruktura gazowa - zarówno ta infrastruktura przesyłu, infrastruktura magazynowania - w projekcie Baltic Pipe, ale tak samo w projekcie połączenia polsko-litewskiego, połączenia polsko-słowackiego, pozwala nam dzisiaj powiedzieć, że jesteśmy w 100 proc. przygotowani na tę dywersyfikację, w 100 proc. gotowi na pełną niezależność od rosyjskiego gazu - zadeklarowała już kilka tygodni temu Anna Moskwa.

Przypomnijmy, że 27 kwietnia Gazprom przestał realizować dostawy gazu do Polski.

PR24.pl, PAP, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem