more_horiz
Gospodarka

Co zrobić ze starą pralką przy zakupie nowej? UOKiK sprawdził, czy sklepy informują o tym swoich klientów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 12:22
Co czwarty z przedsiębiorców nie informuje klientów, co zrobić ze starym sprzętem elektrycznym i elektronicznym przy zakupie nowego. Inspekcja Handlowa w 2021 r. przeprowadziła całoroczną kontrolę przestrzegania przez przedsiębiorców wymagań ustawy o zużytym sprzęcie. Kontroli poddano również wybrane losowo produkty.
Konsument, który kupił nowy sprzęt elektroniczny lub elektryczny ma prawo oddać sprzedawcy swój stary sprzęt, a sprzedawca ma obowiązek go przyjąć.
Konsument, który kupił nowy sprzęt elektroniczny lub elektryczny ma prawo oddać sprzedawcy swój stary sprzęt, a sprzedawca ma obowiązek go przyjąć.Foto: Snova/Shutterstock

W raporcie Inspekcji Handlowej wskazano, że wszyscy kontrolowani deklarowali, że zgodnie z przepisami bezpłatnie przyjmują zużyty sprzęt. Jednak, jak zauważono, nie wszyscy wywiązywali się z nałożonych na nich obowiązków informacyjnych, tak istotnych z punktu widzenia konsumentów.

"Nie wszyscy, zgodnie z wymaganiami, umieścili w widocznym miejscu w punkcie sprzedaży informacje dla konsumentów o swoich obowiązkach w zakresie nieodpłatnego przyjęcia i odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego Brak ww. informacji lub niepełne informacje stwierdzono u 207 kontrolowanych dystrybutorów" - wyjaśnia UOKiK.

Informacja w widocznym miejscu

Kontrolerzy sprawdzili, czy w widocznym miejscu, w punkcie sprzedaży, znajdowała się informacja o punktach zbierania zużytego sprzętu, a także czy wskazano, że dystrybutor jest zobowiązany do: nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w punkcie sprzedaży, nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w miejscu dostawy tego sprzętu, nieodpłatnego przyjęcia (w placówkach o powierzchni powyżej 400 m2 lub w ich pobliżu) zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych, bez konieczności zakupu nowego sprzętu (w przypadku sprzętów, których każdy z wymiarów nie przekracza 25 cm).


Inspekcja sprawdziła też umieszczenie w widocznym miejscu w punkcie sprzedaży informacji o punktach zbierania zużytego sprzętu, a w przypadku udostępniania na rynku sprzętu za pomocą środków porozumiewania się na odległość, czy taką informację umieszczono na stronie internetowej lub w formie komunikatu. Kontrola wykazała, że 159 przedsiębiorców nie umieściło takich informacji.

W sumie kontrola objęła 1041 przedsiębiorców, a różnego rodzaju nieprawidłowości stwierdzono u 271 z nich, czyli o 26 proc.

142 decyzje nakładające kary

Kontrolerzy inspekcji sprawdzili także 6 tys. 31 urządzeń elektrycznych i elektronicznych, sprawdzając przy tym, czy: sprzęt jest wprowadzany do obrotu przez podmiot wpisany do rejestru lub taki, który wyznaczył autoryzowanego przedstawiciela wpisanego do rejestru; dystrybutor umieścił na produktach symbol selektywnego zbierania.

Inspekcja sprawdziła również, czy do oferowanych produktów dołączono wymagane informacje o zakazie umieszczania zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami, wraz z wyjaśnieniem znaczenia oznakowania oraz o potencjalnych skutkach dla środowiska i zdrowia ludzi wynikających z obecności w sprzęcie niebezpiecznych substancji, mieszanin oraz części składowych.


W wyniku kontroli wydano 142 decyzje nakładające na przedsiębiorców kary w łącznej kwocie 758 tys. zł, a w 27 przypadkach odstąpiono od wymierzenia kary, stwierdzając znikomość naruszenia prawa.

Konsument ma prawo oddać stary sprzęt

Inspekcja Handlowa przypomina, że konsument, który kupił nowy sprzęt elektroniczny lub elektryczny, ma prawo oddać sprzedawcy swój stary sprzęt, a sprzedawca ma obowiązek go przyjąć lub odebrać (jeśli zakup realizowany był z usługą dostawy). Warunkiem jest jednak, że sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje, co kupiony sprzęt.

Jak podkreślono, klient może też przynieść swój stary sprzęt do sklepu, bez konieczności kupienia w tym sklepie nowego - pod warunkiem, że żaden z wymiarów sprzętu nie przekracza 25 cm. Obowiązek przyjmowania takich odpadów dotyczy punktów sprzedaży sprzętu dla gospodarstw domowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 400 m2.


Inspekcja dodaje, że sprzedający sprzęt elektroniczny lub elektryczny musi umieścić w widocznym miejscu w punkcie sprzedaży informacje o obowiązkach w tym zakresie.

PR24.pl, PAP, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem