Szklane i plastikowe butelki oraz puszki do zwrotu. Wkrótce kolejny projekt ustawy dot. systemu kaucyjnego
System kaucyjny w Polsce ma być bezparagonowy i przyjazny dla konsumenta. Obejmie puszki aluminiowe o pojemności do 1 litra, szklane butelki do 1,5 litra oraz butelki plastikowe do 3 litrów. Pierwszy projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na początku roku, a kolejny - uwzględniający konsultacje i głos branży - ma być opublikowany w czerwcu.
2022-06-02, 12:17
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba przekazał na czwartkowej konferencji prasowej założenia systemu kaucyjnego, który ma funkcjonować w Polsce. Wyjaśnił, że system kaucyjny ma objąć jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki PET do 3 litrów oraz puszki aluminiowe do 1 litra.
- Włączenie do systemu szklanych butelek jednorazowego użytku o pojemności do 1,5l zmniejszy zanieczyszczenie środowiska tzw. "małpkami" - zaznaczył Jacek Ozdoba.
Zmiana zapewni wzrost poziomu finansowania
Pierwszy projekt zakładał objęcie kaucją butelek jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l.
- Kolejną zmianą jest włączenie do systemu puszek aluminiowych o pojemności do 1l. Według branży zapewni to wzrost poziomów zbierania puszek aluminiowych nawet o 10 proc., czyli ok. 400 mln szt. Zmiana ta zapewni wzrost poziomu finansowania systemu kaucyjnego.
REKLAMA
Ustawa ma wejść w życie w 2023 roku
Wiceminister poinformował, że system kaucyjny tworzyć będą firmy wprowadzające napoje w opakowaniach. Projektowane przepisy pozostawiają jednak dużą swobodę przedsiębiorcom w tym zakresie, określając jednak warunki, które taki system powinien spełniać.
Wiceszef resortu klimatu dodał, że ustawa dotycząca kaucji miałaby wejść w życie w 2023 roku, choć obowiązywać będzie okres przejściowy na przygotowanie samego systemu.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA