more_horiz
Gospodarka

Uciekamy z miasta na wieś. Spis powszechny potwierdził obserwowane od lat zjawisko

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 12:14
W całej Polsce spadła liczba mieszkańców miast; najbardziej w województwie łódzkim. Polski Instytut Ekonomiczny zauważa, że mazowieckie jest jedynym regionem, w którym liczba mieszkańców miast wzrosła. Spis powszechny potwierdził obserwowane od lat zjawisko zwiększania się liczby mieszkańców wsi.
W niemal połowie regionów liczba ludności mieszkającej na wsi zwiększyła się.
W niemal połowie regionów liczba ludności mieszkającej na wsi zwiększyła się.Foto: Alex Stemmers/Shutterstock

W całej Polsce liczba mieszkańców miast spadła o 3 proc., a liczba ludności na wsi zwiększyła się o 1 proc. - zwrócili uwagę analitycy PIE, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Dodali, że w większości polskich regionów liczba mieszkańców miast zmniejszyła się między spisami w latach 2011 a 2021.

"Najwyższy spadek (-8 proc.) zanotowało województwo łódzkie. Z kolei mazowieckie jest jedynym regionem, w którym liczba mieszkańców miast wzrosła (o 5 proc.)" - napisali analitycy w komentarzu.

Tendencje osadnicze ludności

W niemal połowie regionów liczba ludności mieszkającej na wsi zwiększyła się. Najwyższy wzrost odnotowano na Pomorzu (12 proc.), natomiast najwyższy spadek na Opolszczyźnie (8 proc.).

Według PIE spis potwierdza obserwowane od lat zjawisko zwiększania się liczby mieszkańców wsi.

"Nie wynika ono jednak z pozytywnych trendów dotyczących przyrostu naturalnego, ale z tendencji osadniczych ludności. Przede wszystkim zaś ze zjawiska suburbanizacji, czyli osiedlania się mieszkańców dużych miast na obszarach funkcjonalnych większych ośrodków" - wyjaśniono.

Analitycy wskazali m.in., na "trendy związane ze zmianami liczby ludności na obszarach miejskich i wiejskich" oraz na czynniki regionalne, czyli takie, których nie można wytłumaczyć ani ogólnymi trendami demograficznymi w Polsce, ani trendami dotyczącymi zmiany liczby ludności na wsi i w miastach w większej niż regionalna skali.


Czynniki regionalne zniwelowały spadek

"W niektórych województwach czynniki regionalne były decydującymi o tym, jak ukształtowały się zmiany liczby mieszkańców miast i wsi. Na przykład w województwach lubuskim i małopolskim czynniki regionalne zniwelowały spadek, a w przypadku mazowieckiego spowodowały wzrost liczby mieszkańców obszarów miejskich" - stwierdzono w analizie zamieszczonej w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Natomiast w województwie podlaskim czynniki regionalne niemal nie wpływały na zmiany, które wynikały głównie z trendów krajowych i strukturalnych.

"Z kolei na przykład w dolnośląskim regionalne uwarunkowania spowodowały, że wzrost liczby mieszkańców obszarów wiejskich był wyższy, niż można się spodziewać wyłącznie z analizy zmian na poziomie krajowym i strukturalnym - podsumowano.

PR24.pl, PAP, DoS