more_horiz
Gospodarka

Bezrobocie w Polsce. GUS publikuje dane: jest spadek

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 11:50
Na koniec maja bezrobocie w Polsce wyniosło 5,1 proc. To o 0,1 punktu procentowego mniej niż w kwietniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak powiedział, że w kolejnych miesiącach trudno będzie o dalsze spadki bezrobocia.
Ekspert: liczba wakatów w gospodarce jest na bardzo wysokim poziomie, dlatego nie spodziewam się wzrostu bezrobocia w nadchodzących kwartałach.
Ekspert: liczba wakatów w gospodarce jest na bardzo wysokim poziomie, dlatego nie spodziewam się wzrostu bezrobocia w nadchodzących kwartałach.Foto: Pixabay

Piotr Bujak przypomniał, że w drugiej połowie roku należy się spodziewać spowolnienia gospodarczego, które może zatrzymać redukcję bezrobocia. Zwrócił przy tym uwagę, że sytuacja na rynku pracy jest dobra pomimo dużego napływu pracowników zagranicznych, w tym uchodźców z Ukrainy.

Posłuchaj
00:17 x 2 GUS poinformował o bezrobociu w maju.mp3 GUS poinformował o bezrobociu w maju (IAR)

Ekonomista podkreślił, że liczba wakatów w gospodarce jest na bardzo wysokim poziomie, dlatego nie spodziewa się wzrostu bezrobocia w nadchodzących kwartałach.

Posłuchaj
00:17 x 1 GUS poinformował o bezrobociu w maju.mp3 GUS poinformował o bezrobociu w maju (IAR)

Najniższe bezrobocie w maju było w województwie wielkopolskim, gdzie wyniosło 2,8 proc. Najwyższe, na poziomie 7,9 proc., odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w maju 850,2 tys. wobec 878,0 tys. osób w kwietniu.

PR24.pl, IAR, DoS