more_horiz
Gospodarka

Koniec bezpłatnych przejazdów PKP Intercity dla obywateli Ukrainy. Od lipca nowe zasady

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 13:58
Obecne regulacje wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy będą obowiązywać do czwartku 30 czerwca. Od piątku 1 lipca przejazdy te będą odbywać się na ogólnych zasadach ujętych w regulaminie PKP Intercity. Od 1 do 30 czerwca uprawnieni obywatele Ukrainy mogą podróżować bezpłatnie tylko w relacjach od i do miast położonych przy naszej wschodniej granicy, czyli Chełma, Dorohuska, Lublina, Hrubieszowa, Przemyśla Zagórza, Jarosławia i Rzeszowa.
PKP Intercity było pierwszym przewoźnikiem kolejowym, który dał możliwość bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy.
PKP Intercity było pierwszym przewoźnikiem kolejowym, który dał możliwość bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy.Foto: BalkansCat/ Shutterstock

Bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy w 2. klasie pociągów kategorii ekonomicznych TLK i IC zostały wprowadzone 26 lutego - PKP Intercity było pierwszym przewoźnikiem kolejowym, który dał taką możliwość. Do ostatnich dni czerwca z przewozów PKP Intercity skorzystało ponad 2,3 mln obywateli Ukrainy.

Rekordowy miesiąc w historii spółki

Obywatel Ukrainy może skorzystać z bezpłatnych przejazdów, pod warunkiem że pobierze nieodpłatny bilet dodatkowy oraz okaże paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 roku, lub dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość oraz Powiadomienie o nadaniu numeru PESEL, lub bilet kolejowy na przejazd z Ukrainy do Polski czy poświadczenie dla obywatela Ukrainy w celu wydania biletu kolejowego. Poświadczenia wydają punkty recepcyjne.

Spółka podkreśla, że ostatnie miesiące potwierdziły znaczenie PKP Intercity jako narodowego przewoźnika pasażerskiego. W krótkim czasie został zapewniony tabor i zaangażowano setki pracowników, aby przyjąć pierwszą falę uchodźców. Ten czas udowodnił, że kolej jest środkiem transportu, na którym można polegać - zarówno na co dzień, jak i w sytuacjach kryzysowych.

Spółka zwraca uwagę, że pomimo dużego zaangażowania w pomoc uchodźcom z Ukrainy, PKP Intercity realizowało swoje pierwotne zadania, czyli codzienne przewozy tysięcy Polaków. Tegoroczny maj był rekordowym miesiącem w całej historii spółki. W pierwszych pięciu miesiącach bieżącego roku z usług przewoźnika dalekobieżnego skorzystało ponad 20 mln osób. Z kolei w ostatnią niedzielę, 19 czerwca, przewieziono najwięcej pasażerów w ponad 20-letniej historii PKP Intercity. Trwają intensywne przygotowania do sezonu letniego.

Infolinia w dwóch wersjach językowych

Cały czas działa specjalna infolinia PKP Intercity w języku ukraińskim. To specjalny numer dla obywateli Ukrainy, którzy chcą uzyskać informacje w ojczystym języku w sprawie rozkładu jazdy PKP Intercity oraz innych tematów pasażerskich. Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu w godz. 8.00-18.00: +48 22 473 00 86 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora). Informacje dostępne są również na stronie internetowej PKP Intercity w dwóch wersjach językowych - polskiej i ukraińskiej.

Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że wszyscy obywatele Ukrainy mogą korzystać z pociągów PKP Intercity w drugiej klasie bezpłatnie, na podstawie paszportu. Potem, w kwietniu pojawiły się dodatkowe kryteria: konieczne było posiadanie dowodu przekroczenia granicy ukraińsko-polskiej po 24 lutego 2022 roku.

Wreszcie w maju wprowadzono kryterium połączeń, na których jest możliwy bezpłatny przejazd.

PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS