Odroczone płatności pojawią się na polskim rynku. PKO BP przeprowadza pilotaż rozwiązania

2022-06-28, 08:30

Odroczone płatności pojawią się na polskim rynku. PKO BP przeprowadza pilotaż rozwiązania
Część przedsiębiorców wskazuje, że zaletą płatności w formie elektronicznej jest rezygnacja z "dodatkowego pracownika na kasie" oraz konieczności "liczenia utargu w banknotach i monetach".Foto: Stokkete /Shutterstock.com

- Jeśli pilotaż zostanie dobrze odebrany, już jesienią, jako pierwszy bank w Polsce, będziemy gotowi do wprowadzenia usługi płatności odroczonej - powiedziała prezes PKO Banku Polskiego Iwona Duda.

Prezes Duda zaznaczyła, że PKO BP szczególny nacisk kładzie na rozwój kanałów cyfrowych.

- Obecnie, jako pierwszy bank w Polsce, wdrażamy nową usługę zwaną buy now, pay later, czyli płatność odroczoną - wskazała. Dodała, że trwa właśnie pilotaż tego produktu i jeżeli pomyślnie przejdzie testy, to wdrożenie tej usługi planowane jest jesienią tego roku. Plany zakładają, że na początek klienci będą mogli korzystać z odroczenia płatności o 30 dni, a docelowo pojawi się także możliwość rozłożenia spłaty na kilka rat.

Kup teraz, zapłać później (BNPL) to rodzaj krótkoterminowego finansowania, które pozwala konsumentom na dokonanie zakupów i zapłacenie za nie w przyszłości, często bez odsetek. Nazywane również "kredytami ratalnymi w punktach sprzedaży", umowy BNPL stają się coraz bardziej popularną opcją płatności, zwłaszcza w przypadku zakupów online.

Korzystanie z finansowania BNPL może być wygodne dla konsumentów, ale istnieją pewne potencjalne minusy, które należy wziąć pod uwagę.

Jak działa program "Kup teraz, zapłać później"?

Nie wszystkie programy typu "kup teraz, zapłać później" są dokładnie takie same. Każda firma ma swoje własne zasady i warunki, ale ogólnie rzecz biorąc, pożyczki ratalne w punktach sprzedaży działają w następujący sposób:

Dokonujesz zakupu w sklepie detalicznym uczestniczącym w programie i wybierasz opcję "kup teraz, zapłać później" przy kasie.

Jeśli zostaniesz zaakceptowany (informacja o tym dotrze do Ciebie w ciągu kilku sekund), wpłacasz niewielką zaliczkę, np. 25% całkowitej kwoty zakupu.

Następnie spłacasz pozostałą część należności w serii nieoprocentowanych rat.

Możesz zapłacić przelewem bankowym; płatności mogą być również automatycznie potrącane z Twojej karty debetowej, konta bankowego lub karty kredytowej.

BNPL czy karta kredytowa?

Chociaż obie te formy płatności wiążą się z odroczeniem płatności, BNPL różni się od dokonywania zakupów za pomocą karty kredytowej. Kiedy używasz karty kredytowej do płacenia za rzeczy, jesteś zobowiązany jedynie do dokonania minimalnej płatności należnej na karcie każdego miesiąca. Odsetki naliczane są od pozostałej kwoty do momentu całkowitej spłaty. Saldo zadłużenia można jednak utrzymywać przez czas nieokreślony.

Z kolei karty BNPL często nie są oprocentowane ani obciążone opłatami. Mają one jednak ustalony harmonogram spłat - na ogół na kilka tygodni lub miesięcy. Z góry wiadomo, ile trzeba będzie zapłacić za każdym razem i zazwyczaj jest to ta sama kwota. Jest to porównywalne z każdym innym rodzajem niezabezpieczonej pożyczki osobistej lub konsumpcyjnej.

Nie wszystkie zakupy mogą kwalifikować się do finansowania typu "kup teraz, zapłać później". Mogą też istnieć ograniczenia co do kwoty, jaką można w ten sposób sfinansować. Jednak usługa "kup teraz, zapłać później" może być atrakcyjnym sposobem płacenia za mniejsze zakupy podczas zakupów w internecie, a jej popularność rośnie wraz z rozwojem handlu elektronicznego.

  • Czytaj także:

"To miliardy złotych, które służą Polsce". Waldemar Buda o inwestycjach w ramach KPO

PolskieRadio24.pl/ PAP/ Investopedia/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej