more_horiz
Gospodarka

W Turcji inflacja najwyższa od ponad 20 lat. To efekt m.in. załamania liry

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 10:34
Inflacja w Turcji wyniosła w czerwcu 78,62 proc. w ujęciu rok do roku - poinformował tamtejszy państwowy urząd statystyczny. To najwyższy poziom od końca lat 90.
Ostatni raz taka inflacja w Turcji była w 1998 roku.
Ostatni raz taka inflacja w Turcji była w 1998 roku.Foto: Shutterstock

Ten bardzo gwałtowny wzrost cen można w dużej mierze tłumaczyć załamaniem tureckiej liry, która w ciągu roku straciła do dolara prawie połowę swojej wartości - wskazuje agencja AFP. W tym roku inflację w Turcji dodatkowo podsyciły gospodarcze konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę - komentuje Reuters.

W maju inflacja w Turcji w ujęciu rocznym wynosiła 73,5 proc.

Inflacja może być jeszcze wyższa

Opozycja i część ekonomistów oskarża TUIK o drastyczne niedoszacowanie wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Grupa ENAG, niezależny turecki ośrodek zajmujący się badaniem inflacji, przekazał w poniedziałek rano, że inflacja wyniosła w rzeczywistości 175,5 proc. rok do roku, czyli ponad dwukrotnie więcej, niż wynika z oficjalnych danych.

Czytaj także:

Inflacja zmusiła rząd do ogłoszenia w piątek nowej podwyżki płacy minimalnej o 25 proc. Poprzednia podwyżka, o 50 proc., została wprowadzona 1 stycznia.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że spodziewa się, że m.in. dzięki nowemu rządowemu planowi gospodarczemu inflacja w kraju spadnie do "odpowiednich" poziomów do lutego-marca przyszłego roku. Turecki bank centralny zapowiedział, że do końca 2022 r. inflacja spadnie do 42,8 proc.

PolskieRadio24.pl, PAP, md