more_horiz
Gospodarka

Co dalej z Nord Stream 2? Ekspert wskazuje, jak można go teraz wykorzystać

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 09:14
Dr Benjamin Schmitt, naukowiec uniwersytetu Harvarda, uważa, że Europa powinna wykorzystać obecną sytuację, by w pełni uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Hub gazowy w niemieckim Lubmin, gdzie kończą się nitki gazociągu Nord Stream, powinien zostać przebudowany tak, by mógł odbierać skroplony gaz z innych niż Rosja źródeł - wskazuje ekspert.
Konieczne są nowe inwestycje i szybki rozwój infrastruktury energetycznej, np. budowa pływających terminali LNG w Europie - uważa ekspert.
Konieczne są nowe inwestycje i szybki rozwój infrastruktury energetycznej, np. budowa pływających terminali LNG w Europie - uważa ekspert.Foto: noomcpk/ Shutterstock

Ukończony kosztem 10 mld dolarów gazociąg Nord Stream 2 od miesięcy stoi nieużywany. W tym samym czasie Rosja zmniejsza przepływ gazu przez Nord Stream 1 i odcina od dostaw gazu kolejne kraje. Co to oznacza dla Europy? Według dr. Benjamina Schmitta z Uniwersytetu Harvarda Europa powinna wykorzystać obecny moment, by na stałe uniezależnić się od rosyjskiego surowca.

- Moskwa zademonstrowała, że jest skłonna otwarcie używać energii jako broni, próbując zmiękczyć europejską odpowiedź na swoją inwazję Ukrainy. To tylko dodatkowo podkreśliło, jak dużą strategiczną słabością jest poleganie na rosyjskich surowcach energetycznych - mówi ekspert, który przedstawiał swoją opinię także przed Komisją Helsińską amerykańskiego Kongresu.

Europa powinna wzmocnić sankcje

Zdaniem eksperta think tanku Center for European Policy Analysis (CEPA) odpowiednią reakcją powinno być dodatkowe zacieśnienie sankcji energetycznych przez Zachód. Wymienia przy tym m.in. zapowiedzenie zakończenia działania rosyjskich projektów kontrolowanych przez Gazprom takich jak Nord Stream 1 i Turk Stream 2, a także wywłaszczenie rosyjskich firm jako właścicieli kluczowych instalacji energetycznych w zachodniej Europie.

- Częściowe embargo na rosyjską ropę naftową podjęte przez UE było krokiem naprzód, ale Unia powinna pójść dalej i użyć dyplomacji energetycznej, by przyjąć kolejne restrykcje - mówi Schmitt.

Co w zamian rosyjskiego gazu?

Co i kto może zastąpić rosyjski gaz? Zdaniem badacza, konieczne są nowe inwestycje i szybki rozwój infrastruktury energetycznej, np. budowa pływających terminali LNG. Zaznacza jednak, że część istniejącej infrastruktury może zostać użyta do przesyłu gazu z innych surowców, jak np. skroplonego gazu LNG.

- Szczególną uwagę powinno się poświęcić miejscom, gdzie stosowna infrastruktura już istnieje, tak by można było przyspieszyć ten rozwój - mówi ekspert.

Czytaj także:

- Można np. przystosować hub gazowy zbudowany dla Nord Stream 1 i 2 w Lubmin w Niemczech, by zamiast rosyjskiego gazu mógł przyjmować importowany LNG z nierosyjskich źródeł - sugeruje.

- W ten sposób podważymy zdolności Kremla, by używać przychodów z węglowodorów, by finansować swoją maszynę wojenną, jednocześnie uodparniając się na szantaż energetyczny - podsumowuje ekspert.

PolskieRadio24.pl, PAP, md