more_horiz
Gospodarka

Wiceminister rolnictwa: cukru w Polsce nie zabraknie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 13:33
- Duży pobyt na cukier spowodował jego braki na półkach sklepowych, a przy tym wzrost cen - tłumaczy wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik. Dodaje jednak, że cukru mamy wystarczającą ilość i sytuacja się normuje.
W Polsce znaczna większość produkowanego cukru jest sprzedawana jako surowiec do przetwórstwa, a mały procent trafia do sprzedaży detalicznej.
W Polsce znaczna większość produkowanego cukru jest sprzedawana jako surowiec do przetwórstwa, a mały procent trafia do sprzedaży detalicznej.Foto: DarSzach/Shutterstock

Wiceminister rolnictwa poinformował, że w sezonie 2021/2022 w Polsce wyprodukowano 2,3 mln ton cukru - to o blisko 16 proc. więcej niż w poprzedniej kampanii.

- Uzyskana wielkość produkcji cukru była drugą co do wielkości w ostatniej dekadzie - podkreślił.

Jak dodał, zapotrzebowanie rynku krajowego kształtuje się na poziomie około 1,7 mln ton. - Oznacza to, że branża cukrownicza w Polsce produkuje więcej cukru o ok. 300-600 tys. ton niż spożycie wewnętrzne - zaznaczył.

Surowiec do przetwórstwa

Wiceminister przyznał, że zawsze w sezonie letnim obserwowany jest zwiększony popyt na cukier, ponieważ zarówno przedsiębiorstwa przetwórcze, jak i gospodarstwa domowe wykorzystują większe jego ilości na przetwory. Zwrócił też uwagę na strukturę sprzedaży tego produktu.

- W Polsce znaczna większość produkowanego cukru jest sprzedawana jako surowiec do przetwórstwa, a mały procent trafia do sprzedaży detalicznej - około 20 procent - wskazał.

Dodał, że braki cukru na półkach sklepowych zostały wywołane poprzez splot kilku czynników.

- Atrakcyjna cena cukru oferowanego w sprzedaży detalicznej w niektórych sieciach handlowych przyciągnęła nie tylko klientów detalicznych, lecz również przedsiębiorców - ciastkarzy, cukierników" - tłumaczył.

Duży popyt na cukier spowodował jego braki na półkach - sieci handlowe logistycznie nie nadążały za popytem ze strony klientów, a przy tym wzrost ceny cukru - dodał.

- Puste półki i braki cukru w sklepach były nagłaśniane medialnie, co wywołało panikę i wykupowanie cukru na zapas. W związku z zaistniałą sytuacją sklepy decydowały się na wprowadzenie limitów na zakup cukru - poinformował wiceminister Bartosik.

"Sytuacja się normuje"

Wiceszef MRiRW zapewnił, że "cukru mamy wystarczającą ilość, sytuacja się normuje".

- Cukru w Polsce nie zabraknie - podkreślił.

Ryszard Bartosik poinformował, że Krajowa Grupa Spożywcza ma blisko 40-proc. udział w rynku cukru i zawarte kontrakty realizuje na bieżąco, a bezpośrednim zaopatrzeniem swoich placówek sieci zajmują się samodzielnie.

Niedawno wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk mówił w mediach, że mamy odpowiednie ilości zapasów cukru. Odnosząc się do rosnących cen tego produktu w sklepach, sięgających nawet 9-10 zł za kg, wskazał, że "cena 4-5 zł za kg będzie nawet w przyszłym sezonie, mimo droższego skupu energii".

PR24.pl, PAP, DoS