Czy mali producenci prądu z OZE zyskają na nowelizacji ustawy akcyzowej? Wiemy co planuje rząd

2022-08-19, 10:30

Czy mali producenci prądu z OZE zyskają na nowelizacji ustawy akcyzowej? Wiemy co planuje rząd
Maksymalna wysokość dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 5.0 wynosi 58 tys. zł. Foto: anatoliy_gleb/Shutterstock

Rząd chce wprowadzić uproszczenia w podatku akcyzowym dla małych producentów energii odnawialnej i dla samorządów korzystających z OZE – wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie KPRM. Oznacza to kolejną nowelizację ustawy akcyzowej.

Projekt nowelizacji ma na celu doprecyzowanie regulacji mogących powodować wątpliwości interpretacyjne oraz ich uproszczenie i ujednolicenie.

Planowane jest wprowadzenie uproszczeń proceduralnych dla podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW oraz ją zużywających. Chodzi o ułatwienia w prowadzeniu ewidencji przy produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW. Chodzi także o doprecyzowanie który z takich producentów ma obowiązek składania deklaracji podatkowej.

Uproszczenia podatkowe dla JST

Uproszczenia administracyjne mają objąć także jednostki samorządu terytorialnego (JST), które produkują energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, w zakresie obowiązku rejestracji, składania deklaracji podatkowej i prowadzenia ewidencji.

W projekcie nowelizacji ustawy akcyzowej jest mowa także o wprowadzeniu obowiązku deklarowania nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego na deklaracji podatkowej, zamiast na deklaracji uproszczonej oraz jednoznacznego wskazania, że w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego suszu tytoniowego składana jest deklaracja podatkowa.

Zwolnienie z akcyzy na hybrydy

Wśród zmian, jakie mają zostać wprowadzone projektowaną ustawą, jest wydłużenie do dnia 31 grudnia 2029 r. dotychczas obowiązującego zwolnienia od akcyzy dla samochodów osobowych stanowiących pojazdy hybrydowe zasilane energią pochodzącą z zewnątrz o pojemności silnika spalinowego nieprzekraczającej 2000 cm sześc.

Zgodnie z informacją z wykazu prac legislacyjnych, projekt powinien zostać przyjęty przez radę ministrów w III kw. 2022 r.


PR24/PAP/sw


Polecane

Wróć do strony głównej