Dane satelitarne podstawą innowacyjnych usług. Obserwacja Ziemi wspiera gospodarkę
Dane satelitarne obserwacji Ziemi stają się podstawą innowacyjnych usług i technologii wykorzystywanych m.in. w gospodarce i życiu codziennym - stwierdził prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna. Polska Agencja Kosmiczna objęła patronatem międzynarodowy konkursu "Seize the Beauty of our Planet", którego celem jest promowanie wykorzystania danych satelitarnych.
2022-10-19, 14:40
- Jestem przekonany, że poruszana w tym roku tematyka dotycząca zasobów wodnych nie tylko dostarczy niesamowitych zobrazowań satelitarnych, ale przede wszystkim pozwoli uwrażliwić internautów na problem zanieczyszczenia czy braku dostępności wody na Ziemi - podkreślił szef Polskiej Agencji Kosmicznej.
Istotny element badań naukowych
Jak ocenił prof. Grzegorz Wrochna, dane satelitarne obserwacji Ziemi są niezwykle cennym zasobem.
- Szczególnie, że są już nie tylko istotnym elementem badań naukowych, ale stają się podstawą innowacyjnych usług i technologii wykorzystywanych w gospodarce, administracji i życiu codziennym - zaznaczył.
Szacuje się, że około 70 proc. powierzchni Ziemi pokryte jest różnymi formami wody, z której korzystają wszystkie organizmy żyjące na Ziemi.
REKLAMA
- Niemal wszystkie rejony naszej planety zostały już dotknięte takimi zjawiskami, jak zanieczyszczenie wód, susze, skutki regulacji rzek, powodzie czy podnoszenie się poziomu wód - zaznaczono w informacji organizatora konkursu.
Woda na Ziemi i jej ochrona
Organizatorem konkursu, który "łączy technologie kosmiczne z podejściem proekologicznym", jest CloudFerro, dostawca i operator platform obserwacji Ziemi z dostępem do danych z programu Copernicus i środowiska chmurowego do ich przetwarzania.
Hasło przewodnie tegorocznego konkursu to "Together for Blue Earth!", skupia się ona na zagadnieniu wody na naszej planecie i jej ochrony. Prace konkursowe należy nadsyłać do 24 października 2022 r.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA
REKLAMA