100 mln ludzi uniknęło skrajnego ubóstwa. ONZ: porozumienie powinno zostać przedłużone
Odblokowanie w lipcu eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne przyczyniło się do obniżenia cen podstawowych produktów żywnościowych w skali świata i pośrednio uchroniło około 100 mln ludzi przed skrajnym ubóstwem - uważa rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
2022-10-29, 11:15
Organizacja Narodów Zjednoczonych podkreśliła, że obowiązujące od trzech miesięcy porozumienie, które umożliwiło handel zbożem z Ukrainy, powinno zostać w listopadzie przedłużone, ponieważ leży to w interesie całej globalnej społeczności.
"Wiąże się z tym pilna potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie i złagodzenia cierpienia miliardów ludzi, spowodowanego globalnym kryzysem kosztów utrzymania. Jeżeli żywność i nawozy nie trafią teraz na światowe rynki, zagrozi to uprawom we wszystkich regionach świata w latach 2023 i 2024 i będzie miało dramatyczny wpływ na produkcję żywności i jej ceny" - czytamy w oświadczeniu ONZ.
165 statków utknęło w kolejce
Jak podkreślono, od lipca wyeksportowano z regionu Morza Czarnego ponad 9 mln ton zbóż.
"10 mln ludzi na świecie nie otrzymało na czas żywności z powodu rosyjskiej agendy politycznej" - oświadczyło 24 października MSZ Ukrainy, oskarżając Moskwę o sztucznie wywołane opóźnienia podczas inspekcji statków ze zbożem na Morzu Czarnym.
REKLAMA
Według resortu od 14 października rosyjscy inspektorzy znacząco wydłużają proces kontroli statków zmierzających do ukraińskich portów w celu załadunku zboża albo wypływających stamtąd z ładunkiem.
Wskutek tych działań ok. 165 statków utknęło w kolejce w pobliżu cieśniny Bosfor w Turcji, a liczba ta każdego dnia rośnie.
Porozumienie na 120 dni
22 lipca w Stambule przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ podpisali umowy o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów przez Morze Czarne i cieśniny tureckie.
Porozumienie zawarto na 120 dni (czyli do 19 listopada) z możliwością przedłużenia. Blokada eksportu była skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego.
REKLAMA
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA