Resort rozwoju chce rozprawić się z mikroapartamentami. Zmiany w ciągu najbliższych tygodni
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało wprowadzenie przepisów regulujących kwestie odległości pomiędzy budynkami oraz doświetlenia mieszkań. Powstały również plany rozprawienia się z mikroapartamentami budowanymi na wynajem.
2022-12-06, 09:50
Kwestia mikroapartamentów budowanych jako lokale użytkowe z możliwością odliczenia VAT była nieuregulowana od dłuższego czasu. Problem narasta, ponieważ budowane w ten sposób lokale są wykorzystywane do najmu krótkoterminowego. Sama nazwa apartament kontrastuje z zastaną na miejscu rzeczywistością. Lokale o wielkości poniżej 25 m kw. w żaden sposób nie spełniają definicji apartamentu, a ich skupiska w popularnej nomenklaturze wpisują się w kategorię tzw. patodeweloperki.
- Nie wierzę, że uczciwi, solidni deweloperzy będą mieli coś przeciwko tym zmianom. Raczej chodzi o tych, którzy eskalowali dochód kosztem dziwactw, na które będziemy patrzyli jeszcze przez wiele lat, jak odległość pięciu metrów pomiędzy budynkami czy odległość pół metra pomiędzy balkonami oraz brak dobrego doświetlenia budynków, a także budynki w granicy czy przy drodze publicznej - powiedział Waldemar Buda o planowanych zmianach.
Ministerstwo poinformuje o planowanych zmianach legislacyjnych w najbliższych tygodniach.
Najem mieszkań jest drogi
Obecnie ceny najmu mieszkań w Polsce rosną szybciej niż ceny sprzedaży nieruchomości. W II kwartale 2022 r., dla którego dostępne są dane dotyczące cen sprzedaży mieszkań, przeciętna cena najmu mieszkania wzrosła o 13,6 proc., zaś przeciętna cena zakupu mieszkania o 12,4 proc. względem roku ubiegłego. Należy się spodziewać, że w III kwartale 2022 r. różnica ta pogłębi się, a ceny najmu wzrosną znacznie powyżej cen sprzedaży. Jest to sytuacja niespotykana od 2016 r. Tylko w okresie 2011-2016, za sprawą kryzysu gospodarczego, ceny sprzedaży mieszkań rosły w nieznacznym tempie lub spadały i w efekcie obserwowano wówczas szybszy wzrost cen najmu mieszkań niż cen sprzedaży.
Do głównych czynników odpowiedzialnych za znaczący wzrost cen najmu mieszkań zaliczamy napływ ukraińskich uchodźców do Polski oraz wysoką inflację. Napływ blisko 1,5 mln uchodźców do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie4 wygenerował znaczny wzrost popytu na mieszkania, zwłaszcza w największych miastach Polski. Z kolei ogólny wysoki wzrost cen, w szczególności zaś cen energii elektrycznej i gazu, przełożył się na wzrost cen najmu, niezależnie od wzrostu popytu ze strony najmujących.
REKLAMA
![Wynajem mieszkań w UE. Źródło: PAP](http://static.prsa.pl/images/3d9a7210-ece9-473f-9cd7-5aa7902ec562.jpg)
Obecnie odsetek osób mieszkających w mieszkaniach na wynajem wynosi w Polsce 13,2 proc. Jest to bardzo niski wynik na tle pozostałych państw UE. Średnia europejska wynosi 30,1 proc., zaś np. w Austrii i Niemczech niemal połowa ludności mieszka w wynajmowanych mieszkaniach – odpowiednio 45,8 proc. oraz 50,5 proc. Wynik obserwowany w Polsce jest jednak typowy dla państw Europy Środkowo-Wschodniej, w której przeważa model zamieszkiwania w mieszkaniach posiadanych na własność.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA