Chińscy hakerzy nie próżnują. Secret Service informuje, że "od 2020 r. ukradli dziesiątki milionów dolarów"

Chińscy hakerzy ukradli od 2020 roku dziesiątki milionów dolarów ze środków na łagodzenie skutków pandemii COVID-19 w USA - oświadczyła w poniedziałek amerykańska Secret Service. Według stacji NBC ich łupem padły fundusze na pożyczki i zasiłki w kilkunastu stanach.

2022-12-06, 11:00

Chińscy hakerzy nie próżnują. Secret Service informuje, że "od 2020 r. ukradli dziesiątki milionów dolarów"
Rośnie liczba cyberataków zarówno na dane osób prywatnych, jak i na infrastrukturę użyteczności publicznej, taką jak przedsiębiorstwa gazowe i energetyczne, transport publiczny, służba zdrowia czy przedsiębiorstwa zaopatrzenia w wodę.Foto: Gorodenkoff/Shutterstock

Amerykańska Secret Service nie podała żadnych dodatkowych szczegółów, ale potwierdziła doniesienia NBC, według których kradzieży dokonała chińska grupa hakerska określana jako APT41 lub Winnti – podała agencja Reutera.

Według NBC hakerzy ukradli co najmniej 20 mln dolarów z funduszy publicznych przeznaczonych na pomoc dla obywateli USA w radzeniu sobie z gospodarczymi skutkami pandemii. To pierwszy potwierdzony przez rząd USA przypadek wyłudzenia takich funduszy wiązany z zagraniczną grupą przestępczą wspieraną przez państwo – twierdzi amerykańska stacja.

Pekin milczy w tej sprawie

Chińska ambasada w USA nie odpowiedziała jak dotąd na prośbę o komentarz w tej sprawie. Wcześniej chińskie władze wielokrotnie zaprzeczały oskarżeniom o prowadzenie lub wspieranie ataków hakerskich wymierzonych w instytucje w innych krajach. Pekin utrzymuje, że Chiny również są ofiarą, a nie sprawcą przestępczości w cyberprzestrzeni.

Ponad 100 firm poszkodowanych

Według Reutera APT41 to grupa cybeprzestępców dokonujących zarówno ataków wspieranych przez państwo, jak i włamań z motywem zarobkowym. Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości oskarżyło w 2020 roku kilku członków grupy o szpiegowanie ponad 100 firm, w tym producentów oprogramowania, dostawców usług telekomunikacyjnych i platform społecznościowych.

REKLAMA

Ówczesny zastępca prokuratora generalnego USA Jeffrey Rosen oskarżał rządzącą Chinami Komunistyczną Partię Chin (KPCh) o zapewnianie bezpieczeństwa cyberprzestępcom, którzy atakują cele za granicą i przynoszą korzyści Pekinowi.


PR24/PAP/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej