more_horiz
Wiadomości

Biały Dom obawia się szpiegowania Amerykanów. Zakaz sprzedaży chińskich urządzeń

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 07:19
Administracja prezydenta Joe Bidena w piątek zakazała zatwierdzania sprzedaży nowych urządzeń telekomunikacyjnych kilku chińskich firm. Na liście są między innymi Huawei Technologies i ZTE. Według Waszyngtonu krok ten jest uzasadniony "nieakceptowalnym ryzykiem" dla bezpieczeństwa narodowego USA.
Władze USA zakazują sprzedaży urządzeń chińskich firm zagrażających bezpieczeństwu narodowemu
Władze USA zakazują sprzedaży urządzeń chińskich firm zagrażających bezpieczeństwu narodowemuFoto: viewimage / Shutterstock.com

Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) poinformowała w piątek, że przyjęła ostateczne zasady, które zakazują sprzedaży lub importu sprzętu wyprodukowanego przez chińskiego producenta do monitoringu Dahua Technology, firmę monitoringu wideo Hangzhou Hikvision Digital Technology, a także firmę telekomunikacyjną Hytera Communications.

Obawy o szpiegowanie Amerykanów przez Chiny

Według Reutersa ruch ten stanowi najnowszy zabieg Waszyngtonu skierowany przeciwko chińskim gigantom technologicznym w obliczu obaw, że Pekin może wykorzystać chińskie firmy do szpiegowania Amerykanów.

- Nowe zasady są ważną częścią naszych działań w celu ochrony Amerykanów przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa krajowego związanymi z telekomunikacją - podkreśliła przewodnicząca FCC Jessica Rosenworcel.

Reuters podał, że Huawei odmówił wyjaśnień na ten temat. ZTE, Dahua, Hikvision i Hytera nie odpowiedziały jeszcze na prośby o komentarz.

Czytaj także:

Chińskie firmy na czarnej liście

W czerwcu 2021 roku FCC poinformowała, że rozważa zakaz autoryzowania sprzedaży sprzętu produkowanego przez wyszczególnione chińskie firmy zagrażające bezpieczeństwu USA. W piątek poparli to wszyscy demokratyczni i republikańscy komisarze Federalnej Komisji Łączności.

Listę pięciu chińskich firm uznanych za zagrażające bezpieczeństwu krajowemu Stanów Zjednoczonych ustanowiono w marcu 2021 roku. Stało się w następstwie ustawy z 2019 roku podjętą w celu ochrony amerykańskich sieci komunikacyjnych.

ms/PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także